Celal Şengör’ün İstanbul depremi yorumuna Naci Görür ne dedi?

Beklenen İstanbul depremine ilişkin Prof. Dr. Celal Şengör'ün son açıklamaları gündem olmuştu. Prof. Dr. Naci Görür, Şengör'ün İstanbul'dan taşınma kararına ilişkin, "Böyle bir söylem bireysel olarak bu işten kurtulmak demektir, bilim adamı olarak bizler herkesi temsil ediyoruz. Ben hayatımı kurtarmışım, yüz binlerce insan terk edilmiş gibi kalırsa ben yaşasam ne olur?" dedi.

featured

Deprem bilimci, Prof. Dr. Naci Görür, yaklaşan İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Medyatava TV’de konuşan Görür, İstanbul’dan taşınma kararı alan Celal Şengör’ün hatırlatılması üzerine kendisinin de İstanbul’u terk edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi.

Görür, “Böyle bir söylem bireysel olarak bu işten kurtulmak demektir, bilim adamı olarak bizler herkesi temsil ediyoruz. Ben hayatımı kurtarmışım, yüz binlerce insan terk edilmiş gibi kalırsa ben yaşasam ne olur?” ifadelerini kullandı.

‘CELAL’İN TEPKİSİNİ DOĞRU ALGILAMAK LAZIM’

Görür, deprem önlemleriyle ilgili devletin acilen eylem planını gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tüm bu uygulamaların gerçekleşmesi ile 15 senede depreme karşı hazır hale gelebileceğimizi söyleyen Naci Görür, Prof. Dr. Celal Şengör’ün olası Marmara depremi nedeniyle İstanbul’u terk edeceğine dair söylemlerinin ardından, kendisinin de İstanbul’u terk edip etmeyeceği sorusuna “Ben böyle bir şey düşünmüyorum ve düşünülmesini doğru bulmuyorum, böyle bir söylem bireysel olarak bu işten kurtulmak demektir, bilim adamı olarak bizler herkesi temsil ediyoruz, kendi hayatımı kurtarmışım on binlerce, yüz binlerce insan ölüme terk edilmiş gibi kalırsa ben yaşasam ne olur yaşamasam ne olur? Celal’in İstanbul’u terk edeceğim demesinde bir tepki var, bu tepkiyi doğru algılamak lazım” diyerek cevap verdi.

CELAL ŞENGÖR NE DEMİŞTİ?

Fatih Altaylı, Prof. Dr. Celal Şengör’ün İstanbul’dan taşınmak istediğini duyurmuş, aralarındaki diyaloğu şöyle aktarmıştı:

“‘Senin ev sağlam. Biliyorum. Bulunduğu zemin sağlam, biliyorum. Niye taşınıyorsun’ diye sordum. ‘Çünkü depremden sonra İstanbul’un ne hale geleceğini biliyorum’ dedi ve anlattı. ‘Tabii ki, bütün İstanbul yerle bir olmayacak. Mustafa Erdik 8 bin binanın akordeon gibi olacağını söylüyordu. Bu sayı galiba daha fazla olacak. 60-70 bin bina tamamen çökmese de yıkılacak.

Kurtarma çalışmaları için sokaklara girilemeyecek. Kente giren çıkan yolların önemli bir bölümü kullanılamaz hale gelecek, ortaya çıkacak kaos ortamında sağ kalanlar da günlerce belki haftalarca bloke olacak. Kentin elektrik, su, kanalizasyon ve doğalgaz alt yapısı bitecek.

İlk gün her yerde yangınlar olacak. İtfaiye enkaz altında kaldığı için, itfaiyeciler ya enkaz altında olduğu için, ya enkaz altındaki araçlarına ulaşamadığı için bu yangınlara müdahale edilemeyecek. Kent dışından yardım gelemeyecek. Bugün deprem bölgelerine giden yardım ve kurtarma ekiplerinin yüzde 60’ı İstanbul’dan gidiyor. İstanbul yıkılınca İstanbul’a zaten çok ez ekip gelebilecek, gelenler de kente giremeyecek.

Yeni havalimanı dolgu zemine yapıldığı için muhtemelen hasar alacak ve bir süre kullanılamaz olacak. Zaten o havalimanını kente bağlayan yolların ne olacağını da bilmiyoruz. Atatürk Havalimanı ise en iyi pisti kırıldığı için ancak yarım hizmet verebilecek.

Birkaç gün içinde kentte açlık başlayacak. Yağmalar başlayacak. Bunu salgın hastalıklar takip edecek. Enkazlar uzun süre kaldırılamayacak. Kenti ağır bir koku saracak, nefes alınmaz hale gelecek.’ İçim karardı bir anda. ‘Mad Max filmi gibi bir şey anlatıyorsun’ dedim. ‘Tam da öyle’ dedi. Bu yüzden İstanbul’dan taşınmayı düşünüyordu Celal Şengör. İstanbul Depremi’nden değil, sonrasından korkuyordu.”

Celal Şengör’ün İstanbul depremi yorumuna Naci Görür ne dedi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!