Celal Şengör’ün ‘zırcahil’ sözleri yeniden gündem oldu

Erzincan İliç’teki maden faciasının ardından Prof. Dr. Celal Şengör’ün geçmişte maden sahalarının açılmasına karşı çıkanlara yönelik ‘zırcahil’ sözleri gündem oldu.

featured

Erzincan İliç’te Sabırlı Köyü sakinlerinin yabancı ortaklı Anagold Madencilik’e ait siyanür dolu atık havuzlarından kaynaklı yaşanacak tehlikeye karşı mücadelesi sürerken; Prof. Dr. Celal Şengör, “‘Madencilik doğayı tahrip eder’ diyen adamı kovacaksın” sözleriyle büyük tepki toplamıştı.

Şengör, “Madencilik doğayı tahrip etmez” iddiasında bulunduğu açıklamasını, Anagold Madencilik’e ait atık havuzunun genişletilmek istenmesi üzerine açılan ‘kapasite artırım ÇED iptal davası’ ile ilgili bilirkişi keşfinden bir gün önce yapması dikkat çekmişti.

Celal Şengör’ün maden şirketlerini savunan açıklaması, Erzincan’ın İliç ilçesinde maden sahasında meydana gelen toprak kaymasının ardından yeniden gündem oldu.

NİHAT GENÇ’TEN CELAL ŞENGÖR’E SERT TEPKİ

Yazar Nihat Genç, Veryansın TV’de kaleme aldığı “Bok torbası Celal Şengör” başlıklı yazısında, madenlere karşı direnen çevreciler için “zır cahil grubu” diyen Şengör’e tepki göstermişti.

Şengör’ün açıklamalarının zamanlamasına dikkat çeken Genç, “Celal Şengör bu açıklamasını tam da 6 Aralık Erzincan İliç’te bilimsel keşif raporu yapılacağı günün öncesi söylüyor, yani, birileri kulağına söylemiş!” ifadelerini kullanmıştı.

Genç, “Siyanürle toprağımızda canlı bırakmayan uluslararası şirketlerin arkasında valiler var siyasiler var bürokrasi var avukat orduları var siyasete baskı ve yaptırım güçleri var, oysa, siyanüre karşı gelen halkın elinde avukat, medya, yazar ve akademi gibi hiç yok!” diyerek isyan etmişti.

Veryansın Tv’nin Youtube kanalında “sesli köşe” olarak yayımlanan yazı, platform tarafından kaldırılmıştı. Veryansın Tv 1 hafta yayın yapamama cezası almıştı.

AVUKAT ATAL, ZEHİR HAVUZUNUN ÖNÜNDE YANIT VERMİŞTİ

Avukat İsmail Hakkı Atal ise İliç’te yaptığı açıklamada Celal Şengör’ün “‘Madencilik doğayı tahrip eder’ diyen adamı kovacaksın.” sözlerine de tepki göstermişti. Şengör’ün açıklamasının zamanlamasının manidar olduğunu söyleyen Atal, şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’nin en büyük altın madeninin, şu anda burada siyanürlü, sülfirik asit ve 39 çeşit kimyasal barındıran 66 milyon ton zehirli atık var. Şu anki davamız bunun 200 milyon tona çıkartılması davası. Atık havuzunun 200 futbol sahası büyüklüğünden 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkartılması davasının keşfinden bir gün önce bu toplantıyı kim organize etti? Bunu kim manipüle etti? Celal Şengör’ü oraya Anagold mu çağırdı? Söyledikleri de kale alınacak şeyler değil. Zamanında insan pisliği yemenin faydalı olduğunu savunan bir insan. Çok da üzerinde durmaya gerek yok.”

 

Celal Şengör’ün ‘zırcahil’ sözleri yeniden gündem oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bilim adamı diye geziyorsun,zıır zıırrrr cahil senmişsin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!