Cem Gürdeniz, Volkan Özdemir ve Hasan Erel Türk dünyasını anlattı

featured

ATA Platform Müdürü Doç. Dr. Volkan Özdemir, Amiral Cem Gürdeniz ve Gazeteci Hasan Erel, ATA Platform’un hazırladığı ‘Büyük Güç Rekabeti ve Türkiye’ başlıklı bir etkinlikle bir araya geldi. Etkinlikte Pankuş Yayınları tarafından yayınlanan ‘Türkiye ve Türk Dünyası: Otuz Yılın Ardından’ kitabı tanıtıldı ve katılımcılara hediye edildi.

VERYANSIN TV

İstanbul Gayrettepe’de bulunan Dedeman Otel’de yapılan etkilikte ABD – Rusya Federasyon ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki mücadeledeki son durum, Ukrayna gerilimi, Kazakistan’daki son olaylar masaya yatırıldı. Türkiye’nin jeopolitik gereksinimlerinin tartışıldığı konferansta, özellike Kazakistan olayları bağlamında Türkiye ve Türk dünyasında son duruma ilişkin analizler paylaşıldı ve gelecekte Türk dünyası ile ilişkilerin hangi boyutta, nasıl olması gerektiği üzerine görüşler katılımcılarla paylaşıldı. 

GÜRDENİZ: MUSTAFA KEMAL TÜRKÇÜLÜĞÜNE İHTİYACIMIZ VAR

Konferansta konuşan Amiral Gürdeniz, Türkiye yepyeni bir rota çizme durumunda. Hangi iktidar gelirse gelsin. Türk dünyası yükseliyor. Türkçe konuşan devletlerin kültürel, ekonomik, sosyal işbirliği gerekiyor. Tuzağa düşmeden Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan’ı da içine alarak denizcileşmelerini sağlamak gerekli. Türkler 21. yüzyılda denizcileşmeli. Denizi kazandığınızda özgül ağırlığınız artıyor. Türk dünyasıyla Türkiye’nin ilişkileri dengede olmalı. Tamamen Mustafa Kemal Türkçülüğüyle..’ İfadelerini kullandı. 

ÖZDEMİR: MONTRÖ ÇOK ÖNEMLİ, MAVİ VATAN’DA GERİ ADIM VAR

ABD’nin dünyadaki hegemonyasının bittiğini söyleyen ve buna göre Türkiye’nin bir denge kurması gerektiğinin altını çizen Volkan Özdemir de, Montrö vurgusu yaptı. 
Özdemir şunları söyledi:
“Montrö Sözleşmesi dünyada en son tartışmaya açması gereken ülke olan Türkiye tarafından tartışmaya açılması düşünülemez. Türkiye bu konularda kendini ateşe atabiliyor. (…) Bizim Mavi Vatan iddiamız var ancak iki yıldır bir geri çekilme var. Türkiye ne Doğu Akdeniz’de ne de Avrasya coğrafyasında kayıplara sürüklenmemeli.”

EREL: DERİN DEVLET NATO’DUR

Gazeteci Hasan Erel de NATO’nun Türkiye’ye ve bölgeye karşı uyguladığı politikaların büyük zararlarını anlattı. 
“Derin devlet dediğimiz şey NATO’dur” diyen Erel, Türkiye’nin kendi ayaklarının üzerinde duramamasının nedeninin bu olduğunu vurguladı. 
Yunanistan ile ilişkilere değinen Erel, “Bugün biz gerçekten dolara muhtaç vaziyette NATO’dan çare bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Çok sayıda gazeteci ve konuğun katıldığı toplantıda konuşmacılar gelen soruları da yanıtladı. Program sonunda Volkan Özdemir’in derlediği Pankuş Yayınları tarafından yayınlanan ‘Türkiye ve Türk Dünyası: Otuz Yılın Ardından’ kitabı tanıtıldı ve katılımcılara hediye edildi.

__

Cem Gürdeniz, Volkan Özdemir ve Hasan Erel Türk dünyasını anlattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 5 ay önce

  Müthiş bir kitap, ellerinize sağlık şu an başucumda okuyorum. Yalnız birşey söyleyeceğim Türk Milliyetçisi zaten Atatürkçüdür ! Türkçü Turancıdır ama bu Panturanizmcilik değildir ! Kardeş Türk ülkeleri ile ekonomik kültürel siyasal birliktelik kurmak(Zaten kuruldu) mümkünse ortak bir dil kullanmak herkesin özgürce bağımsız olarak kendi ülkelerinde yaşaması ülküsüdür ! Yoksa onları birleştirelim tek bir devlet yapalım gibi hayalci bir yaklaşım değildir Atatürkte bunu yapmıştır! Unutmayalım Osmanlı Türklüğünü unuttuğu için battı! Göğsümüzü gere gere Türkçüyüm, Türk Milliyetçisiyim diyelim! Atatürk bizim herdaim önderimizdir onun gösterdiği yolda ilerlemek hedefimizdir!

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  Türk devletleri ile Siyasal birliktelik değil sosyal birliktelik olacak!

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  Tüm kötülüklerin anası nato, herşey dönüp dolaşıp natoya bağlanıyor.Ne yazık ki biz natoya girerek tam bağımsızlığımızı kaybettik. Ne Abd,ne Rusya,ne Çin, hedef kendi ayakları üstünde duran,kendi menfaatlerini koruyabilen Tam Bağımsız Türkiye ve Türk Dünyası İnşallah….

  Cevapla
 4. 5 ay önce

  kesinlikle katılıyorum. yapmacık, riyakar, cibiliyetsiz, vasıfsız lakırdılardan, her yerde farklı konuşan perde arkalarında planlar yapan koltuk eskiten poli yalancılardan gına geldi, bıktık usandık.

  Cevapla
 5. 5 ay önce

  pek değerli insanlar

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!