Cemal Kaşıkçı kararının ardından Suudilerden Erdoğan’a sürpriz davet

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin dava Suudi Arabistan'a devredildi. Aynı dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Suudi Arabistan'dan sürpriz bir davet geldiği iddia edildi. Arap medyası, Kral Selman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Mekke'ye davet ettiğini yazdı. İddiaya göre Erdoğan, bayram namazını Mekke'de kılacak.

featured

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinde, ılımlı rüzgarlar esmeye devam ediyor. ‘Arap Baharı’ sonrasındaki gelişmeler ve Kaşıkçı cinayeti sonrası gerilen iki ülke arasındaki ilişkide ılımlı rüzgarlar esmeye başladı.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasında gerçekleştirilen son telefon görüşmesinde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için “diyalog kanallarının açık tutulmasında” mutabık kalınmıştı.

‘ERDOĞAN, MEKKE’YE DAVET EDİLDİ’

Son olarak iki ülke arasında normalleşme sürecine giren ilişkiler için Lübnan medyasından bir iddia ortaya atıldı. Tactical Report, Suud yetkililere dayandırdığı haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mekke’ye davet edildiğini söyledi.

Ziyarette Suudi Kralı Selman ve Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile birlikte Erdoğan’ın bayram namazını Mekke’de kılacağı yazıldı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davada durdurma kararı verildi. Dosya, Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşü üzerine Suudi Arabistan’a devredildi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türkiye’deki yargılama dosyasının kapatılması akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili değerlendirmelerini getirdi.

23 Ekim 2018 günü TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Cemal Kaşıkcı cinayetinin ayrıntılarını anlatan ve Türkiye’nin konuyla ilgili tutumunu paylaşan Erdoğan, yargılamanın İstanbul’da yapılmasını istemiş ve “Biz, sınırlarımız içinde işlenen bu cinayeti elbette tüm boyutlarıyla araştıracak, soruşturacak ve gereğini yerine getireceğiz” demişti.

Erdoğan, Kaşıkçı soruşturmasının takipçisi olacaklarını belirterek şunları söylemişti:

“Her şeyden önce bu cinayet, Suudi Arabistan toprağı sayılan Konsolosluk binasında işlenmiş olabilir fakat unutulmamalıdır ki burası Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içindedir. Ayrıca Viyana Sözleşmesi ve diğer uluslararası hukuk kuralları da böyle vahşi bir cinayetin soruşturulmasının “diplomatik dokunulmazlık zırhı”nın altına gizlenmesine izin vermez. Biz, sınırlarımız içinde işlenen bu cinayeti elbette tüm boyutlarıyla araştıracak, soruşturacak ve gereğini yerine getireceğiz.”

“Diğer taraftan Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan vatandaşı sıfatı yanında dünya çapında tanınan bir gazeteci olması, bu konuda bize uluslararası bir sorumluluk da yüklüyor. Türkiye, kendi egemenlik hakları yanında uluslararası toplum adına insanlığın ortak vicdanının temsilcisi olarak da bu meselenin takipçisidir. Şu ana kadar ortaya çıkan bilgiler ve deliller, Cemal Kaşıkçı’nın vahşi bir cinayete kurban gittiğini gösteriyor. Böyle bir vahşetin örtbas edilmesi tüm insanlığın vicdanını yaralayacaktır.”

Cemal Kaşıkçı kararının ardından Suudilerden Erdoğan’a sürpriz davet

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 ay önce

  Para için herşey mübahdır bunlara.
  Utanma terbiye haysiyetin hiç önemi yok.

 2. 3 ay önce

  butun milletin haysiyetini iki paralik ettin yine. Kendi secmeni hak ediyor da, bizim sucumuz ne.

 3. 3 ay önce

  Pazarlanmayan Mazlum hakki kalmisti….,
  Mekkenin ortasinda sapur supur, yarabbi sükür…
  Bugünleri yasayacagiz…
  Mazlumlarin hakki ile devletlerin iliskisi neden arabin saci yapilir…
  Vede parayla satilir…
  Bu dini degerlere vurulmus en büyük darbedir…
  Darbeyi vuranlar.. Dini degerleri sözde savunanlar

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!