Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki maden tesisine karşı karar çıktı

Cengiz Holding’in Kazdağları’nda yapmayı planladığı maden tesisine karşı karar çıktı. Çanakkale 1. İdare Mahkemesi projenin iptaline karar verdi. Kararda, "Sürdürülebilir çevre, bakır cevherinden daha önemli" ifadelerine yer verildi.

featured

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, Cengiz Holding’in Kazdağları’nda yapmayı planladığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi’ projesini iptal etti. Mahkeme kararında “Sürdürülebilir çevre, bakır cevherinden daha önemli” dedi.

Çanakkale’ye bağlı Hacıbekirler ve Muratlar köyleri yakınlarında açılmak istenen Halilağa bakır-altın madenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” kararının iptali için üç ayrı dava açılmıştı. Mahkeme, daha önce de projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

‘SİT ALANI İÇİN TEDBİR BULUNMUYOR’

Mahkeme gerekçeli kararında, “ÇED raporuna projenin potansiyel çevresel, sosyal, biyo-fiziksel, ekonomik ve kültürel etkileri bakımından etki alanının yansıtılmadığı, yeterli ve gerekli önlemlerin alınmadığı, halk sağlığının göz ardı edildiği, üstün kamu yararının gözetilmediği, ÇED alanına 150 metre mesafedeki arkeolojik sit alanına yönelik herhangi bir tedbirin bulunmadığı gerekçesiyle iptal edildi” hükmüne yer verdi.

Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki maden tesisine karşı karar çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Oh nihayet bu ülkede hakimler var dedirtecek bir karar.Hayırlı olsun.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!