Cengiz Özakıncı'dan Montrö iddialarına yeni yanıt

Doğu Perinçek, Atatürk üzerinden Montrö'yü tartışmaya açmaya çalışmıştı. Araştırmacı yazar Cengiz Özakıncı'dan bir yanıt daha geldi.

Cengiz Özakıncı'dan Montrö iddialarına yeni yanıt
Cengiz Özakıncı'dan Montrö iddialarına yeni yanıt

104 emekli amiralin Montrö açıklamasına hükümet kanadından olduğu kadar Doğu Perinçek'in partisinden de tepki geldi.

Amirallerin hedef alınmasına destek veren VP Genel Başkanı Doğu Perinçek daha önce yaptığı Montrö açıklamalarının tersi beyanlarda bulundu.

Perinçek daha önce "Montrö Türkiye'nin temel senetidir. Montrö'yle oynamak kadar vahim, Türkiye'nin geleceğine ve kaderine karşı daha büyük bir politika yoktur" derken son tartışmaların ardından Montrö'yü tartışmaya açan ifadeler kullandı.

Aydınlık gazetesi de "Atatürk'ün Montrö değerlendirmesi: Makul ama parlak değil" manşeti attı.

Tarihçi Cengiz Özakıncı, Atatürk'ün Montrö'yü "pek parlak değil ama makul" diye nitelemesi Lozan'ı imzalayan tüm devletlerin Montrö'yü de imzalaması gerekirken salt İtalya'nın Montrö'ye katılmasının sağlanamamış olmasındandır. (İtalya 2 yıl sonra Montrö'ye katılmış; parlak sonuç 1938'de sağlanmıştır.)" dedi.

İlgili haber: Cengiz Özakıncı'dan Atatürk üzerinden Montrö'yü tartışmaya açanlara yanıt

Perinçek son olarak doğal boğazları Yozgat'la kıyaslayarak "Şimdi biz Yozgat’la ilgili, Sivas’la ilgili, Kütahya ile ilgili böyle sözleşmeler yapıyor muyuz?" dedi.

Özakıncı'nın iddialarına da değinen Perinçek, Atatürk’ün İtalya’nın imzalamadığı umrunda mı? Musollini’ye o zaman meydan okuyoruz, tarih o zaman 1936, bilmeden cahil cahil konuşuyorlar. Atatürk Montrö yobazı değil. Atatürk Montrö’nün parlak olmadığını söylüyor.” dedi.

Tarihçi Cengiz Özkıncı, Perinçek'in sözlerine sosyal medya hesabından bir yanıt daha verdi...

Özakıncı şunları yazdı:

'MONTRÖ CAHİLLERİNE DUYURULUR'

1- MONTRÖ VE İTALYA: Devletler Hukuku'na göre, 1923 Lozan Boğazlar Sözleşmesinin feshi ve yerine 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesinin konulabilmesi için 1923 Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayanların onayı gerekiyordu ve İtalya da onayı gereken Lozan imzacısı devletlerden biriydi.

2- Türkiye 1936 Montrö Boğazlar Konferansı'na Britanya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, Yunanistan, Japonya, Romanya, Yugoslavya, Rusya ve Bulgaristan'ı çağırdı. Çağırı, 1923 Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nin feshi için imzaları gereken Lozan imzacısı devletleri içeriyordu.

3- 1923 Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nin feshi için imzası ve onayı gereken Lozan imzacısı devletlerden yalnızca İtalya, Türkiye'nin 1936 Montrö Boğazlar Konferansı çağırısını reddetmiş; konferansa katılmamış; 1923 Boğazlar Sözleşmesi'ni feshine karşı çıkmıştır.

4- 1935'te Habeşistan'ı zehirli gaz kullanarak işgal ve ilhak eden İtalya, Türkiye'nin burnunun dibindeki adaları silahlandırmaya başlamış; Türkiye bu işgal, ilhak ve silahlandırmaları onaylamadığı sürece, Montrö Boğazlar Konferansı'na katılmayacağını ilan etmiştir.

5- Montrö Boğazlar Konferansı'nda İngiltere, 1923 Lozan imzacılarının tümü onay vermedikçe 1923 Boğazlar Sözleşmesinin feshedilemeyeceğini, yani İtalya'nın katılımı sağlanmazsa Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin devletler hukukuna aykırı düşeceğini ileri sürmüştür.

6- Montrö Boğazlar Konferansı'nda İtalya'nın 1923 Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nin feshine karşı çıkıp 1936 Türk projesini reddetmesinden doğan devletler hukuku sorununun aşılabilmesi için yollar aranmış; özel bir madde ile İtalya'ya Montrö'ye sonradan katılma olanağı sağlanmıştır.

7- 20 Temmuz 1936'da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne katılmayan İtalya, Türkiye'ye sürekli şantaj yapmış; Türkiye İtalya'nın Habeşistan işgal ve ilhakını tanımadığı sürece, İtalya da Montrö Boğazlar Sözleşmesine katılmamıştır.

8- Türkiye Cumhuriyeti, İtalya'nın Montrö'ye katılımını sağlamak uğruna Mayıs 1938'de İtalya'nın Habeşistan işgal ve ilhakını tanımak zorunda kalmış; İtalya da bunun karşılığında 02.05.1938'de Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne katılmıştır.

9- Atatürk 1923 Lozan Boğazlar Sözleşmesi imzacılarından İtalya'nın 1936 Montrö Sözleşmesi'ne katılmamış olmasını önemsediği içindir ki katılımını sağlamak üzere İtalya'ya Habeşistan ödününü vermiştir. *** "İtalya Atatürk'ün umurunda mı?" diyen "Montrö Cahilleri"ne duyurulur.

İlgili haber:

Yeni Akit, Montrö'ye karşı kampanya başlattı