Ceren Damar davasında yeni gelişme

featured

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmesine ilişkin açılan davada, sanık Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Mahkeme davayı 24 Ocak’a erteledi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i (27), kopya çekerken yakaladığı için öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Hasan İsmail Hikmet için savcı, ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019 tarihinde üniversite yerleşkesindeki odasında, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından tutuklanan Hasan İsmail Hikmet hakkında, ‘tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan dava açıldı.

2’NCİ DURUŞMA

Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2’nci duruşmasına, tutuklu sanık Hasan İsmail Hikmet, takım elbiseli ve traş olmuş şeklide katıldı. Duruşmada, Ceren Damar’ın babası Mustafa, annesi Feyza, kız kardeşi Selin, meslektaşları, öğrencileri ve kadın örgütü temsilcileri de hazır bulundu. Duruşmaya gösterilen yoğun ilgi nedeniyle salon önünde izdiham yaşandı. Bu nedenle dışarıda kalanlar ile polis arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

EŞİNDEN PROVAKASYON UYARISI

Duruşma başlamadan önce Ceren Damar Şenel’in eşi Levent Şenel, sanık tarafının duruşmanın kapalı görülmesi için başvuru yaptığını anımsatarak, “Arkadaşlar, duruşmanın kapalı yapılması için provokasyon, ağır tahrik yapılabilir. Hiçbir şekilde katile, ailesine, avukatına ve onun ekibine hakaret etmeyin. Aranızda duruşmaya provokasyon amaçlı yerleştirilmiş olanlar olabilir. Onlara tevessül etmeyin, o kişileri emniyet güçlerine bildirin” uyarısında bulundu. Duruşmada, çoğunluğu kadın dernekleri, bazı vakıf ve sivil toplum kuruşları katılma talebinde bulundu. Mahkeme, suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle katılma taleplerini reddetti.

KOVUŞTURMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİNE RED

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamadığını mahkemeye bildirdiğini söylediği sanık avukatı Vahit Bıçak’ın, kovuşturmanın genişletilmesi ve adil yargılama koşullarının oluşturmasını talep ettiği dilekçesini okudu. Ceren Damar ailesinin avukatı Çetin Arslan, bu taleplerin kötü niyetli bir şekilde duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, tüm taleplerinin reddedilmesini istedi. Baba Mustafa Damar ise “Burada herkes adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Maalesef birinci duruşmadan sonra kızıma bir dizi iftira atıldı. Bu, savunma hakkı arkasına gizlenerek yapıldı. Yaşadığımız acı yetmiyormuş gibi bunlarla uğraşmak zorunda kaldık. Şimdi de duruşmayı uzatmaya çalışıyorlar. Bizimle, mahkemeyle, hukukla dalga geçiyorlar. Beklentimiz bir an önce bu katile hakkettiği cezayı vermenizdir” dedi. Mahkeme heyeti, sanık avukatının taleplerini reddetti.

SAVCI, AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Sanık Hikmet’in, avukatı hasta olduğu için savunma yapmayacağını söylemesi ardından, Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında; sanığın 2 Ocak 2019 tarihinde  sınavda 5 adet şeffaf tükenmez kalem içerisine koyduğu notlarla kopya çekmeye çalışırken Ceren Damar tarafından yakalandığını, tutanak tutulmasının ardından fakülteden ayrılarak evine gittiği, emekli polis olan babasına ait yarı otomatik silahı ve bıçağı alarak okula döndüğünü belirtti. Sanığın, odasında önce iki el ateş ettiği Ceren Damar’a, sonra bıçakla saldırıp, yere düşmesine rağmen bıçaklamaya devam ettiğine dikkat çekildi. Mütalaada, toplam 2 silah ve 17 bıçak yarası ile canavarca ve eziyet çektirerek kamu görevini yerine getiren kişiyi öldürdüğüne işaret edilen sanığın, TCK’nın 82’nci maddesindeki ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahla tehdit’ ve ‘ateşli silahlar yasasına muhalefet’ suçlarından 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

TANIK: ARALARINDA İLİŞKİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Mütalaanın ardından Damar ailesinin  avukatlarının talebi üzerine tanık olarak dinlenen sanık Hikmet’in arkadaşı E.Ş., “Sanıkla Ceren Hoca’nın odasına birlikte bir kaç kez gittik. Sanıkla Ceren Hoca arasında öğrenci öğretmen ilişkisi dışında bir şey sezmedim. Bahsettiği gibi bir ilişkileri olsaydı beni çağırmazdı. Bir keresinde odasından çıktığımızda, ‘Sana da gıcık gidiyor mu, sana da ters davranıyor mu?’ diye sordu. Gördüklerim kadarıyla sanıkla Ceren Hoca arasında bir ilişki olduğunu düşünmüyorum” dedi.

‘KIZIM CANIYLA BU PİSLİĞİ TOPLUMDAN DEFETTİ’

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, mütalaa ile ilgili, iki celsede Ceren Damar’ın nasıl bir insan nasıl bir kamu görevlisi olduğunu anlattıklarını belirterek, “Ancak olay anında Ceren Damar’ı hiç anlatan olmadı. Aranızda hiç 2 kurşun yiyen, ardından 17 bıçak darbesi yiyen var mı? Muhtemelen yok. Oda kan gölüne dönmüş. Kan gölünden ışık yansımış. Bunu hissedebilen var mı? Bizim hayatımız karardı. Bunun hukuk sisteminde cezası var mı? Katilin annesi niye gelmedi. Gelseydi ‘bu canavarı nasıl yetiştirdiniz?’ diye soracaktım. ‘2012 yılında kocanı neden bıçakladın, nasıl bir ruh haliyle bu katili yetiştirdiniz?’ diye soracaktım. Kızım, canıyla bu pisliği toplumun içinden defetti. Ölümüyle bile herkese hukuk öğretmeye devam etti” dedi.

‘KIZ EVLADINIZ VARSA BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN’

Anne Feyza Damar da “Kararı verecek olanlara sesleniyorum; kız evladınız var mı? Varsa bir kez daha düşünün. Ben onu ayaklarının üstünde dursun, kocasına bile muhtaç olmasın diye yetiştirdim. Ama bu katil onu benden aldı. O benim meleğimdi. Katilin annesi oğlunu yine savunacak, onu yine görecek. Katil gökyüzüne yine bakacak. Ben kızımı göremeyeceğim. Hep gelecek diye umut ediyorum. Ama gelmeyecek biliyorum. Türk adaletine ardından Allah’ın adaletine sığınıyorum. Başka bir şey demiyorum” diye konuştu.

‘AMAÇLARI CEZADAN İNDİRİM ALMAK’

Damar’ın eşi Levent Şenel de, sanık avukatının duruşmaya gelmemesini eleştirerek, “Dün koşa koşa mahkemeye gelerek 9 sayfalık iftira dilekçesi sunan Vahit Bıçak’a ne oldu da duruşmaya gelemedi. Araba mı çarptı, lüks plazada buluna ofisinin 9’uncu katından mı düştü? Amaçları, eşime iftira atarak, kapalı duruşma yaptırıp, cezadan indirim almak” dedi.

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi ardından duruşmayı erteledi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Mahkemenin duruşmayı erteleme kararı ardından Damar ailesi, Ankara Adliyesi önünde de açıklama yaptı. Levent Şenel, yere bırakılan karanfil ve kalemleri göstererek, “Ceren Damar Şenel’in özeti budur. Kalemdir, kitaptır, makaledir, topluma şerefli, hayırlı ve haysiyetli öğrenci yetiştirmektir. Ceren Damar Şenel’in özeti burasıdır. Eşim, tanımadığı öğrencilerin hakkını savunmak için kendini feda etti. ‘Evlatları sınavda başarılı olsun’ diye geceleri dua eden anaların, babaların duaları için kendini feda etti” dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da üniversitedeki odasında ateşli silah ve bıçakla öldürülmüştü. Katil zanlısı öğrencisi Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

Ceren Damar davasında yeni gelişme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Ucuz, bol şiddet Tv dizilerinin insanları getirdiği nokta!

    Cevapla
  2. müge anlıyı yasaklamalı.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!