Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan isyan etti: Bu ne bitmez bir kin…

İddianamesini FETÖ'cü savcının hazırladığı 28 Şubat davası kapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan 82 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan “Yine aynı çile. Her birinin hayatı pamuk ipliğine bağlı. İçerinden birisini kaybedersek yine ‘Pardon, kumpasmış’ mı diyecekler? Bu ne bitmez bir kin, bu nasıl bir nefret, nasıl bir acımasızlıkmış.” diyerek isyan etti.

featured

İddianamesi FETÖ tutuklusu eski Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından hazırlanan 28 Şubat davasında 14 general hakkında “Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası vermiş, cezalar 9 Temmuz’da Yargıtay tarafından onanmıştı.

Bu kapsamda tutuklanan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Cumhuriyet gazetesi aracılığıyla Yargıtay’a sorular yöneltti. Dönemin Başbakanı Erbakan’ın askeri darbe nedeniyle görevinden istifa ettiği suçlamasını anımsatan Doğan şu soruları sordu:

‘DEMİREL’İN AÇIKLAMASINI NEDEN KABUL ETMEDİNİZ?’

1- “Dönemin Başbakanı Erbakan, İstifa mektubunu sunduğu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “İstifada seni zorlayan var mı” sorusuna net bir biçimde hayır yanıtı veriyor. Demirel’in TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonundaki beyanlarını neden kabul etmediniz?

2- Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında Erbakan’a teşekkür ediliyor ve yeni hükümet kuruluncaya kadar eski hükümetin görevine devam etmesini istediği görülüyor. Nitekim eski hükümet de görevine devam edip, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller 26 Haziran’daki AB toplantısına da katılıyor. Askeri darbe ile cebren vazife görmekten men edilmiş bir hükümet nasıl oluyor da rutin görevlerini sürdürebiliyor?

‘DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ VAR MI?’

3- Bu nasıl askeri darbedir ki, TBMM kapanmamış, siyasi partiler görevini sürdürmüş, hükümet üyeleri dahil hiç kimse tutuklanmamış, basına hiçbir kısıtlama getirilmemiş, sözde darbe yapan askerler TSK’deki görevi dışında başka bir görev üstlenmemiş? Dünyada bu tür başka bir darbe var mı?

4- Cumhurbaşkanınca Mesut Yılmaz’a yeni hükümeti kurma görevinin verilmesine “zaman kaybı” olduğunu söyleyerek tepki gösteren Erbakan’ın 1 saat 5 dakikalık basın açıklaması devlet televizyonu TRT’den canlı yayınlanmıştır. Sözde askeri darbe ile görevinden men edilen kişi nasıl oluyor da bu basın toplantısını yapabiliyor ve devletin televizyonu da bunu canlı yayınlayabiliyor?

5- Mahkeme tarafından dinlenen hükümet üyeleri, hükümetten istifa konusunda kimseden baskı görmediklerini ve kimseden şikayetçi olmadıklarını beyan etmişlerdir. Birinci derecede tanık durumundaki hükümet üyelerinin beyanlarına itibar etmeyen Yargıtay’ın, kimin ve kimlerin istem ve beyanlarına itibar ettiklerini sormak hakkımızdır.

Erdoğan’ın ‘Siyasetin başta yargı olmak üzere etki alanını artırma isteğinin doğal olduğunu’ itirafı, yargının durumunu yeterince açıklamaktadır. Sorularımız bugün nafiledir ama gelecekte mutlaka yanıtlanacaktır.”

‘OH OLSUN DEMEDİM’

Eşinin daha önce de ‘asrın kumpas davası’ olarak nitelenen Balyoz kumpasında 4.5 yıl hapsedildiğini anımsatan Nilgül Çetin, “Bundan tam bir sene önce eşlerimizi evlerinden, sevdiklerinden ve en önemlisi özgürlüklerinden kopararak ‘bir ömür boyu kalacaksın’ diyerek cezaevlerine götürdüler” dedi.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre, “Daha doğrusu onlar Silivri Cezaevinde esir alınmıştı. İnsan kendi vatanında nasıl esir olabiliyorsa, işte öyle” diyen Çetin, şunları söyledi:

“Dışarıda 4.5 sene geçti, içeride kim bilir ne kadar zaman… Balyoz’da beraat kararları verilip esaretleri sona erdiği zaman kimse onlardan özür dilemedi. ‘Pardon, kumpasmış’ dendi. Hiçbir zaman affetmedim bunu yapanları, ama kin de gütmedim. İnsanları bile bile sahte delillerle yargılayan, hapse mahkûm eden sahte mahkemenin sahte başkanı FETO üyeliğinden ceza aldığı zaman, ‘Oh olsun’ demedim, diyemedim. Eşinin, çoluğunun çocuğunun çektiği ıstırabı düşündüm.

‘NE BİTMEZ KİNMİŞ’

Şimdi yine 14 emekli general ilerlemiş yaşları, zorlu meslek yaşamından kaynaklanan hastalıklarıyla üç ayrı cezaevinde tutsak. Yine aynı çile. Her birinin hayatı pamuk ipliğine bağlı. Allah korusun, eğer içlerinden birisini kaybedersek, yine ‘Pardon, kumpasmış’ mı diyecekler? Bu ne bitmez bir kin, bu nasıl bir nefret, nasıl bir acımasızlıkmış.

Çetin’in yattığı Buca cezaevinin dış duvarlarında Atatürk ve askerleri resmedilmiş. Kurtuluş Savaşı olacak. Bu nasıl bir çelişkidir ki vatanı için gözlerini kırpmadan canlarını feda edecek Atatürk’ün askerleri, o duvarların arkasında, demir kafesler içindeki beton hücrelerde hapis. Bu nasıl bir zulüm?

Çetin tam bir senedir beton bir hücrede tek başına kalıyor. Haftada bir 10 dakikalık telefon konuşması ve bir saat ziyaret dışında görüştüğü, konuştuğu, kimse yok. Üç haftada bir havalandırmaya çıkarıyorlardı, şimdi haftada bir olmuş. Peki sahte delillerle onları hapsedenler rahat nefes alabiliyorlar mı?

‘BABAMI BIRAKIN BENİ ALIN’

Geçtiğimiz ay kızımız Pınar babasını ziyarete gittiğinde, açık görüş vardı o yüzden bir odanın içinde yan yana oturabildik. Bir senedir ilk defa kızına sarılabildi Çetin, bir saat boyunca da elini elinden bırakmadı. Zaman en çabuk ziyaret sırasında geçiyor. Bir saat başlamasıyla birlikte bitti. Kızımızı fiziken babasına çok benzetirler. Çetin’i hücresine götürmeye gelenlere Pınar şöyle söyledi: ‘Madem babama bu kadar benziyorum, hadi onun yerine alın beni götürün içeri. Babam da şöyle biraz gezsin dışarıda.’ Boğazım düğüm düğüm oldu.

Bu satırlarla karar vericilere sesleniyorum; elinizi vicdanınıza koyup, ömürlerini bu vatanın dirliğine, düzenine adamış bu onurlu generallere hak ettikleri özgürlüklerini iade edin. Yoksa biz affetsek bile Allah sizi affetmeyecek.”

Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan isyan etti: Bu ne bitmez bir kin…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Çetin-Nilgün Doğan hakkındaki bilgi VeryansınTv kaynaklıydı. Yorumda hakaret yalan da yoktu.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!