Çevre isyanı: CHP, İliç’teki zehir havuzlarını neden görmüyor?

Erzincan İliç’te bulunan altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salınmasına karşı verdiği mücadeleyi anlatan emekli makinist Sedat Cezayirlioğlu, CHP Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un 'Kılıçdaroğlu ile görüştüreceğim' diye söz vermesine rağmen İliç'te yaşananlara tepkisiz kaldığını söyledi.

featured

VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan bir altın madeni 2010 yılında üretime geçti. 2001 yılında sondaja başlandı ve 2010 yılından 2019 yılına kadar siyanürle üretim yaptı.

Ayrıca şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyor.

İliç’teki zehir havuzlarına karşı mücadele yürüten Sedat Cezayirlioğlu, Veryansın Tv’de Serkan Öz’ün sunduğu programa katılarak CHP’li birçok ismin İliç’te yaşanan olaylara tepkisiz kaldığını dile getirdi. Cezayirlioğlu, iktidarın da muhalefetin de anayasal suç işlediğini belirtti ve şöyle konuştu:

“İktidar 20 yıldır vatanda satacak bir şey bırakmadı. Şu anda da yerin altını satıyor. Gözlemlediğim kadarıyla da muhalefetin tamamına yakınının düşüncesi şu; iktidar 20 yıldır sattı, yedi. Biraz da biz satıp yiyelim. Bu olay maden olayı değil. Bu olay ülkenin beka olayı. Türkiye’nin binlerce bölgesinde maden ruhsatı verilmiş. Anayasa’nın 56. maddesinde ‘Çevreyi korumak önce devletin, sonra vatandaşın görevidir’ diyor.


‘KENDİ TOPRAKLARIMIZI, KENDİ DEVLETİMİZE KARŞI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı kurmuş. Biz, benim gibi insanlar, ölüm tehditleri ala ala hayatını adamış insanlar, çevreyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı korumaya çalışıyor. Kendi çevremizi, kendi topraklarımızı kendi devletimize karşı korumaya çalışıyoruz. Bu olay maden olayı değil. Manisa’da, Uşak’ta Kışla’da, Tokat’ta Erba’da, Kayseri Develi’de, ismini söyleyemediğim Türkiye’nin her tarafında insanlar kendi toprağını, kendi devletine karşı korumaya çalışıyor.”

‘KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜRECEĞİM DİYE SÖZ VERMİŞTİ’

CHP Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ile 2021 yılının Ocak ayında görüştüğünü dile getiren Cezayirlioğlu, şunları söyledi:

“Yanımda dava arkadaşım Eşref Demir, avukatım İsmail Hakkı Atal, Çanakkale’den Hakan diye bir kardeşimle 3 saate yakın beni dinledi. ‘Sayın Kılıçdaroğlu’yla görüştüreceğim’ diye söz vermişti. Allem kullem etti görüştürmedi. ‘Sedat Bey, en az 23 milletvekiliyle Erzincan İliç’e çıkarma yapacağım’ demişti.”

‘EY CHP, SEN BURAYA GELMEYECEKSİN DE NEREYE GİDECEKSİN’

Cezayirlioğlu, Ali Öztunç’a seslendi:

“Ali Öztunç, CHP milletvekilleri, tamamını kastetmiyorum. Siz Atatürk’ün kurduğu partiye hainlik yapıyorsunuz. Atatürk’ün kurtardığı bu ülkeye hainlik yapıyorsunuz. Siz sadece muhalefet yapıyormuş gibi görünüyorsunuz. Sayın Ali Öztunç Bey, sen Kahramanmaraş’ın ilçelerini geziyorsun, gariban halinle… Sen sözde CHP’nin çevreden sorumlu genel başkan yardımcısısın. İliç’e bir defa geldin mi? 29 Ekim’de eylem yaptım, zorla CHP’nin iki tane milletvekili geldi. Olaydan 4 gün sonra Erzincan’a 23 milletvekili geldi. İliç’e gelmediler. Bunlar sadece yapıyormuş gibi görünüyorlar.

Burada ülkeyi soyuluyorlar. Burada Amerikan şirketi 200 milyar dolarlık altın çıkarıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir teknolojiyle çıkarıyor. Milyonlarca insan kansere yakalanmaya başladı. Ey CHP sen buraya gelmeyeceksin de nereye gideceksin?”Çevre isyanı: CHP, İliç’teki zehir havuzlarını neden görmüyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 11 ay önce

    Aynı Greenpeace denen örgüt gibi. Onlarda dünyaya onca zulüm eden Amerikan ve Uzun bacaklı İngiliz araçları dururken kendilerine Ukrayna da soykırım yapıyor bahanesi uydurarak Rus gemilerine zincirliyor. Ukrayna da savaş kışkırtıcılığı yapanlara-hemen hemen her gün silah gönderenlere karşı gık etmiyorlar ama :))

  2. 11 ay önce

    Konu abd ise gerisi teferruattır

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!