CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 4 yıl 11 ay hapis cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 4 yıl 11 aylık hapis cezası onandı ve siyasi yasak getirildi. Kararın ardından Kemal Kılıçdaroğlu partisinin tüm milletvekillerini 'derhal' İstanbul'a çağırdı.

featured
service

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı. Ayrıca Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN TÜM VEKİLLERE TALİMAT

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kararın açıklandığı aynı dakikalarda sosyal medya hesabından şu çağrıyı yaptı: “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın.”

HANGİ SUÇTAN?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019’da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak”tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu’na, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Kaftancıoğlu’na, “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.

Kaftancıoğlu’nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.

Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir.” denildi.

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu’nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

KAFTANCIOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

Canan Kaftancıoğlu, kararın ardından ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Kısa bir video paylaşan Kaftancıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

KAFTANCIOĞLU’NDAN AÇIKLAMA
Canan Kaftancıoğlu, Yargıtay’ın kararı ardından ilk açıklamasını Twitter hesabından paylaştığı video ile yaptı.

Kaftancıoğlu videoda, “Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar, bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil 84 milyon için hukuku yeniden sağlayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin. İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz. İşte o zaman bu ülkede gerçek adalet, gerçek hukuk tesis edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

CHP: YARGI SARAY İKTİDARININ VESAYETİ ALTINDA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaların ardından Halk TV’de açıklamalarda bulundu.

Erkek şu ifadeleri kullandı:

“O tweetlerin hiçbirinde suç unsuru yok. Tamamı ifade özgürlüğü kapsamında. Sayın Erdoğan’ın geçmişte söylediklerini alırsak nasıl bir cezayla karşılaşması lazım acaba. Tek adam sistemi kuvvetler ayrımını tamamen ortadan kaldırdı. Yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu söylüyorlar, ne güzel. Yargı, yürütmenin, saray iktidarının vesayeti altındadır.

2010 referandumunun da amacı yargıyı ele geçirmekti. İşte 23 bin tane hakim, savcı var. 16-17 bin tanesi son yıllarda atandı. AK Parti il ve ilçe teşkilatlarındaki avukatları hakim yaptılar. Peki ne oluyor bu hukuksuzlukları yaptıkça? Ne Kaftancıoğlu ne bizler bir santim geri adım atmayacak. Biz bu memleketteki tüm adaletsizlikleri adaletle ortadan kaldıracağız.”

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek mesajı paylaştı. İmamoğlu, “İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 4 yıl 11 ay hapis cezası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

16 Yorum

 1. 4 gün önce

  Canan Kaftancioglunu sevmem ama bu keyfi ve uyduruk kararla akp batisini sadece hizlandirabilir.

  • 4 gün önce

   bu kadinin yaptığı Türk devleti ve Türk düşmanlığına da mı keyfi ve uyduruk diyecen.

  • 4 gün önce

   Türk yargısı son günlerde beni çok şaşırtıyor :D canan gibi halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, terör örgütü propagandası yapan bu siyasetçi müsveddesine az bile

   • 4 gün önce

    Kemalist nedir ya! Kemalci ya da “Atatürkçü” dür onun TÜRKÇEsi. ingilizcesi ise “kemalist”. Kurtuluş savaşı sırasında da ingilizler kuvvacılara “kemalci” demişlerdir.
    Hızlı yazarken yapılan yazım yanlışlarını dalga geçerek düzelten arkadaşlar bundan sonra bu anlam düzeltme işlerini de yapınız!

 2. 4 gün önce

  Bu şahsın batı emperyalizmine hizmet ettiği artık herkesin malumu. Az bile ceza verilmiş.

 3. 4 gün önce

  bir devlete istediğin kadar söv, her türlü bölücü söylemde bulun, bir ulusa ırkçı faşist ve soykırımcı diyerek iftira at, hakaret et. SONRA DA buna “ifade özgürlüğü” de.

 4. Karaın doğruluğunu, keyfiliğini bilemem ama yeni mağdurumuz hayırlı olsun. Faturaların yanında artık selo ile cano’nun mektuplarını okur durursun Kılıçdaroğlu. E şimdi imamoğlu da yancısı ongun ile auta çıktı. Seni de bu halk istemiyor zaten. Yine kaldın mı Mansur Yavaş’a. Tarih seni mecbur bırakacak Kılıçdaroğluuu…

 5. 4 gün önce

  Yırttın sanma İmamın oğlu…

 6. 4 gün önce

  Yargı öyle bir durumda, ki hiç kimse şimdi neye inanacağını bilemiyor. Kaftancıoğlu’ nun yaptıklarını, davranışlarını onaylamıyorum, ama bu sonucu hele hiç onaylamıyorum. Kaçak elektrikçi ise ordan herkese emir yağdırıyor. Ee, içeriye alınan gazeteciler, yurtseverler, amiraller canan kadar değerli değil tabiiki!!!

 7. Cemalinde DHKPC görüyorum kendilerinin.

 8. 4 gün önce

  Zerre kadar sevmem de savunmamda fakat 8-9 yil once paylasilmis twitler icin ceza veren hakimler savcilar akp nin feto iti icin attigi twitler guzellemeler ne olacak,gerci ben bunun bir cambaza bak oyunu oldugunu dusunuyorum,.,

 9. 4 gün önce

  Hey gidi sayın Kılıçtaroğlu ergenekondan chp nin alayı içeri tıkıldı aslında tüm Türkiye içeri derdest edildi aydınlar gazeteciler vede ordunun yüzde yetmişi kimler kimler o zamanlar pek cılız çıkyordu sesiniz vallahi bu Kaftancıoğlu duyarlılığınız benim şahsı nevine münhasır gözlerimi yaşarttı…

 10. 4 gün önce

  Yargitay ince ayar cekmis, 1 ay daha fazla ceza verse, hapse atilacak.
  Demek ki,hapse atmak istememisler….
  Bu ulkenin bolunmesini isteyenler mecliste, istanbul il bakninina siyaset yasak.
  Ben de sevmem soylemlerini, asiri sivri, ama, siyaset yasak ve 4 yil 11 ay ne demek

 11. 4 gün önce

  bulent arinc, melih gokcek gibi insanlarin yargilanmadigi memlekette, canan kaftancioglu gibi insanlarin yargilanmasi veya ceza almasi bir anlam ifade etmiyor. Bu kadin iki sene sonra kahraman olarak piyasaya surulur, 2027’de CB adayi da olur. Demedi demeyin, cakma reyizin de bu cakma senaryolar ile onunu actilar, o dis mihrak dedikleriniz. Sevinecek de uzulecek de bir durum yok benim acimdan.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!