CHP’de adaylar kazan kaldırdı: MYK’da gerginlik

CHP’de belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) gergin bir havada geçerken, toplantı sırasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan adaylıktan çekildi, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de CHP’den istifa etti. Hatay ve Tekirdağ ile Antalya’nın Konyaaltı ve Mersin’in Mezitli ilçelerinde açıklanan adayların ise yeniden değerlendirileceği iddiaları gündeme geldi. CHP Sözcüsü Deniz Yücel ise adaylıkların geri çekilmesinin toplantıda gündeme gelmediğini söyledi. Öte yandan Antalya’da Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, Muğla’da da Büyükşehir’e Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın adaylığının PM’ye sunulacağı öğrenildi.

featured

Yerel seçimler öncesinde CHP’de aday belirleme mesaisi sürerken, bugün iki saat gecikmeli başlayan MYK’nın gergin bir havada geçtiği zaman zaman toplantıya ara verildiği öğrenildi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre MYK’dan gelen bilgilerle birlikte CHP kulislerinde de hareketli saatler yaşanmaya başladı. Toplantı sırasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Edirne adayının önseçimle belirlenmesi gerektiğini ve bunu da Genel Başkan Özgür Özel’le paylaştığını belirterek, önseçime katılmayacağın ve adaylıktan çekildiğini duyurdu. Kulislere yansıyan bilgilere göre, Genel Merkez, Gürkan’ın yeniden aday olmasını istemedi ve bunun üzerine de Recep Gürkan, sadece önseçimden çıkacak adayı destekleyeceğini, atama ile yapılacak bir adaya destek vermeyeceğini belirtti.

İLGEZDİ’NİN İSTİFASI

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

thumbnail
İlişkili Haber
Battal İlgezdi CHP’den istifa etti: Kılıçdaroğlu’na destek verdiğim için tasfiye ediliyoruz

İlgezdi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “CHP’nin son kurultayında Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler tek tek partimizden tasfiye ediliyor. CHP’nin her kademesinde gece gündüz görev yapmış 40 yıllık bir partili olarak bu yaşananlar hem beni hem de milyonlarca partilimizi üzmüştür. Partimizin değerlerinin bu kadar hoyratça harcanmasına gönlüm razı değildir. Bu vesileyle 40 yıldır mensubu bulunmaktan onur duyduğum partimden istifa ediyorum.” ifadelerini kullandı.

HATAY VE TEKİRDAĞ İDDİALARI

Toplantı sırasında Hatay ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile birlikte Antalya’nın Konyaaltı ve Mersin’in Mezitli ilçesinde gösterilen adayların da yeniden değerlendirmeye alınacağına yönelik bilgiler kulislere yayıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP’de tepkiyle karşılanırken, Tekirdağ’da da Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Candan Yüceer’in aday gösterilmesine tepki göstermiş ve bağımsız aday olabileceğinin sinyalini vermişti. Öte yandan CHP’nin Antalya Konyaaltı adayı Cem Kotan’la ilgili de bazı davalar gündeme gelmiş, Kotan kendisine komplo kurulduğunu iddia etmişti.

MERSİN MEZİTLİ YENİDEN Mİ DEĞERLENDİRİLİYOR?

Mersin’in Mezitli ilçesinde de aday gösterilen Serkan Tuncer’in TBMM Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın yakını olduğu iddiaları gündeme gelmişti. CHP’li Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, örgütün temayül istediğini, bunun karşılanmaması üzerine kendisinin adaylığını talep ettiğini dile getirmişti. CHP Sözcüsü Deniz Yücel, adaylıkların geri çekilmesi iddiaları ile ilgili soruya da toplantıda böyle bir gündem olmadığı yanıtını vermişti.

Öte yandan Antalya’da Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, Muğla’da da Büyükşehir’e Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın adaylığının PM’ye sunulacağı öğrenildi. DEM Parti’nin Muhittin Böcek’e yönelik itirazları gündeme gelmiş ve CHP’de bu itirazların değerlendirildiği de belirtilmişti.

ANKARA’DA MHP’Lİ ADAYLAR

Bu arada Ankara’ya yönelik de MYK’da kararlar alındı. Mamak’ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın istediği aday eski İyi Partili Mesut Özarslan’a yönelik örgütün tepkileri dikkate alındı ve Özarslan Mamak’tan aday gösterilmedi. Yavaş, bunun üzerine Özarslan’ı başdanışmanlık görevine getirdi.

Bununla birlikte Gölbaşı, Nallıhan, Kızılcahamam, Beypazarı ve Polatlı ilçelerinde aday belirleme yetkisi Mansur Yavaş’a bırakıldı. Gölbaşı’nda eski MHP’li Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Polatlı’da da MHP’den aday gösterilmeyen Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın aday gösterilmesi bekleniyor.

CHP’de adaylar kazan kaldırdı: MYK’da gerginlik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Recep ne yapsın?AKPli Geliyorum Kemal,AKPli Gidiyorum Meral,AKPli gitmek mi zor kalmak mı zor o sabahı sen bana sor Devlet ve tencerenin dibi çalışıyor,seçmen (şuurunu yitirmiş yığın) sosyal medyada (ne demekse) laklak da laklak.Buyur çöz!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!