CHP’deki derin tartışma büyüyor… 10 Aralık’a operasyon mu geliyor?

featured

Halk Tv’de yayından kaldırılan “Şimdiki Zaman Siyaset” programı CHP içindeki başka ve önemli bir mücadelenin şifrelerini veriyor.

VERYANSIN TV / KULİS HABER

CHP’de derin tartışma yavaş yavaş büyüyor. Kulislerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 Aralık hareketine operasyon yapacağı konuşuluyor. Özellikle İstanbul İl Başkanlığından yükselen sesler ve taciz skandallarını gündemden çıkarma çabaları tartışmayı alevlendirmiş görünüyor. Tartışmanın önümüzdeki günlerde bir televizyon programı üzerinden daha da artabileceği konuşuluyor.
Nasıl mı?
Önce geçen hafta yaşanan olayı hatırlatmak gerekiyor. Halk TV, programcılarının başka kanallara da çıkmasını gerekçe göstererek ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ adlı programını yayından kaldırmıştı. Programın sunucusu Gürkan Hacır, kanalın yayın yönetmeni Suat Toktaş’ın kendisini aradığını ve kararı ilettiğini belirtmişti.
Twitter’dan paylaşımda bulunan Hacır, karara gerekçe olarak, kendisi, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Barış Yarkadaş ve Erol Mütercimler’in başka TV kanallarındaki tartışma programlarına çıkmasının gösterildiğini vurgulamıştı.
Kimse bu kararın neden alındığını önce anlamadı. Çünkü program bırakın kanalın kendi içerisindeki reytingini, tüm kanallar arasında da oldukça izlenen bir program olduğu rakamlarla ortaya çıkmıştı. Herkes şaşkındı. Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bile.
Zira Halk Tv, her ne kadar resmi olarak bir CHP kanalı olmasa bile Cafer Mahiroğlu’nun CHP adına bu kanalı satın aldığı biliniyor. Hal böyle olunca da, CHP’ye yakın bir kanaldan CHP’li konukların olduğu izlenen bir programın yayından kaldırılmasını kimse anlamadı. Gürkan Hacır, konu ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendisini telefonla arayıp “geçmiş olsun” dileklerini ilettiğini belirtti.
Hacır, telefonda CHP liderinin “Türkiye’nin en çok izlenen haber tartışma programının yayından kaldırılmasına bir anlam veremedim” diyerek üzüntülerini dile getirdiğini “Sizi başka mecralarda izleyebilmeyi umuyorum” dediğini açıkladı.
Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri de garip karşılandı ancak dediği gibi de oldu. Program sahipleri başka bir kanalla anlaştı. Tuncay Özkan’ın kontrol ettiği CHP’nin kanalı KRT, programın artık kendilerinin bünyesinde yapılacağını açıkladı.
Peki ama ne olmuştu da CHP’nin bir kanalından, diğer kanalına geçti ve neden Kılıçdaroğlu Halktv’ye müdahale edemedi?
Önce program Halktv’de yayından kaldırıldıktan sonra ortaya çıkan iddiayı hatırlatalım. O dönemlerde bildiğiniz gibi CHP’de bir taciz vakası patlak vermiş, bu vakayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun örtbas etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü. Bu taciz vakasından dolayı en sert ve ilk tepkiyi Barış Yarkadaş göstermiş, tepkiyi de malum yayından kaldırılan program üzerinden vermişti.
Kulislerden edinilen bilgilere göre, Kaftancıoğlu ve İstanbul il yönetimine doğrudan tepki gösterilen programın kaldırılmasını Kaftancıoğlu bizzat istemişti. Bu tabii hala bir iddia olarak karşımızda duruyor. Ancak Kaftancıoğlu ve ekibinden de bir yalanlama gelmemesi de dikkatlerden kaçmıyor.
Kulislerde konuşulanlara göre CHP’liler, bu programa son veren gücün Kaftancıoğlu olduğuna emin. Kaftancıoğlu’nun bir taşla birkaç kuş vurduğu belirtiliyor. Bir yandan kendisine eleştiri yapanların programını sonlandırmak, bir yandan Kılıçdaroğlu’na gücünün boyutlarını göstermek bir yandan da Halktv’nin yayın politikasını daha liberal bir tarafa kaydırmak. Şu anda da bunu başardığı tahmin ediliyor.
Şimdi kafa karıştıran konu da bundan sonra başlıyor asıl. Yukarıda yazdık, o çok izlenen program artık KRT televizyonunda yayınlanacak.
Veryansın Tv’nin CHP kulislerinden edindiği bilgilere göre, bu program sonlandırıldıktan sonra Tuncay Özkan’ın program yetkilileriyle görüştüğü, programı KRT’de yapabileceklerini ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu tekliften haberdar olduğunu söylediği öğrenildi. Yine konuşulanlara göre, Özkan program yetkililerine, “Kaftancıoğlu’nu eleştirme özgürlüğü” de vermiş.
Böylece Kaftancıoğlu’nun yayından kaldırdığı programı bir başka CHP’li Tuncay Özkan başlatma kararı almış oldu.
Peki ama neden?
İşte bunu anlamak için Temmuz 2020 tarihine dönmek gerekiyor. Kurultay sonrası CHP yönetimi yeniden belirlenecekti. Tam bu sırada Kaftancıoğlu’nun çok tartışılan bir sözü gündeme bomba gibi düşmüştü. Kaftancıoğlu, Tuncay Özkan’ın seçilmemesi için elinden geleni yaptığını açıklamıştı. Yani CHP İl Başkanının, Tuncay Özkan’ı istemediğini açıkça ortaya çıkmıştı.
Bunun üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan’ın bu “mağduriyetini” kazanca çevirdi ve Özkan’ı basından sorumlu başdanışman yaptı.
Bir CHP’nin kanalından yayının kaldırılmasının ardından CHP liderinin arayıp destek vermesi ve başka mecralara işaret etmesi çok önemli. Kısaca bu safların keskinleşmeye başladığını gösteriyor.
Yani Canan Kaftancıoğlu bir tarafta..
Bir tarafta Tuncay Özkan ve Kılıçdaroğlu…
Kısaca, kavga büyüyor. Bekleyip göreceğiz, bakalım Tuncay Özkan’ın bu hamlesinin ardından program nasıl şekillenecek ve Kaftancıoğlu’nun tavrı nasıl olacak?
Ancak en çok merak edilen konu ise, acaba Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Burhan Şenatalar‘ın başını çektiği 10 Aralık hareketine operasyon yapacak mı?
İzliyoruz.

CHP’deki derin tartışma büyüyor… 10 Aralık’a operasyon mu geliyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Canan kaftanci oğlu görevden alınsa merkezde çok oy gelir.yapin anket kaftanci oğlunu halk nasıl goruyor

 2. 2 sene önce

  CHP artık bir fesat yuvasıdır. Artık biz Atatürkçülerin birinci adresi değildir. Televizyonuyla gazetecisi ile yorumcusuyla dahi gözümüzden düşmüşlerdir. İstanbul gibi 20 milyonluk bir kentin CHP yönetiminin başında Mustafa Kemal Atatürk’ümüz ün adını söyleyemeyen bir kadın oturuyor. Ankara’da partinin başında, Türkiye’nin burnunu çamurdan çıkmamacasına bataklıklara sokmuş Davutoğlu na ve Ali Babacan’a hatta Abdullah Gül’e

 3. 2 sene önce

  Herkes isimler üzerinde duruyor şu gitse şöyle olur bu gelse böyle olur diye. YchdpKK şu haliyle Türkiye ye karşı konumlanmış atlantikci emperyalist usaklarinin partisidir.parti içinde kavga edenlerin hepsi hdpkkli Atlantik uşağı Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarıdir.

 4. 2 sene önce

  maaşallah hepsi birbirinden milli ne mutlu türküm diyene

 5. 2 sene önce

  Dersimli Kürtçü Kemal daha İlk günlerinde SeyitRıza’ya sahip çıkıp Onur Öymen’i partiden attığında,
  Fetö’nün bu Kürtçüyü başa getirmek için Baykal ve Önder Sav’ı kumpasladığı apaçık belli olmuştu..

 6. 2 sene önce

  ON ARALIK HAREKETİNİN BAŞI olan birisi nasıl operasyon yapar ki? Yukarıda döktürülen isimlerin hepsinin bir birleriyle ABD, AB, TESEV, SOROS ile sıkı sıkıya bağları var. Hayal görmeyiniz.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!