CHP’den Akşener’in açıklamalarına ilk yanıt

Meral Akşener'in Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili açıklamalarına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den yanıt geldi: “Açıklamayı Kılıçdaroğlu yapsaydı bunları söylerdi. Altılı Masa’nın kurulduğunu söylüyor ve ona önem atfediyorsanız o masanın karar verici olduğunu söylersiniz. Sizin söylediğiniz noterler karar verici değillerdir, önüne neyi götürürseniz onu damgalar ‘aslı gibidir’ yapar.”

featured

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki son açıklamalarına yönelik sorulara yanıt verdi.

Adaylık konusunda 6’lı masanın karar vereceğini vurgulayan Özel, “Genel Başkanımızın söylemiyle çelişen bir durum yoktur” dedi.

Akşener’in “CHP’ye borcumuz yok. Varsa bile 31 Mart’ta ödedik, hatta alacaklı hale döndük. Kılıçdaroğlu’na olan vefa borcumu ayrı tutuyorum.” ifadelerinin sorulması üzerine Özel, dönem dönem partiler arasında düşünce ayrılıkları olabileceğini dile getirdi. Özel, “Bunun bir soruna dönüşmeyeceğinin teminatı, liderlerimizin birbiriyle olan ilişkileri ve güvenleridir” değerlendirmesinde bulundu.

Özel şu ifadeleri kullandı:

“Açıklamayı Kılıçdaroğlu yapsaydı bunları söylerdi. Altılı Masa’nın kurulduğunu söylüyor ve ona önem atfediyorsanız o masanın karar verici olduğunu söylersiniz. Sizin söylediğiniz noterler karar verici değillerdir, önüne neyi götürürseniz onu damgalar ‘aslı gibidir’ yapar.

Karar vericinin Altılı Masa olduğuna göre -ki bunu sayın genel başkan defalarca söylüyor- ve o Altılı Masa’nın belirleyeceği aday 13’üncü cumhurbaşkanıdır. Dolayısıyla genel başkanımızın söylemiyle çelişen bir durum yoktur.

Ayrıca Altılı Masa’nın toplantısına 4 ay yok 4 gün var. 4 gün sonra 6 liderin oturup konuştuktan sonra nasıl bir sonuç bildirgesi yayınlayıp altına hangi imzaları atacağına bütün Türkiye görecek.

O yüzden televizyonlarda pazar akşamı canı sıkılacak olan yandaş yorumcu arkadaşlar boşuna nefes tüketmesinler. 4 ay olsa size ihtiyaç var ama 4 gün için vatandaşın kafasını şişirmeyin.”

‘TERÖRİST GAZETECİ’ TARTIŞMASI

Özel, Mersin’de polisevine saldırıyı gerçekleştiren teröristin isminin, CHP’nin gazetecilere ilişkin bir raporunda yer almasına yönelik eleştirilere de yanıt verdi.

Bu kişinin, rapor hazırlandığı sırada “gazeteci” olarak cezaevinde bulunduğunu anlatan Özel, şunları kaydetti:

“Rapor, 23 Temmuz 2013’te yayımlanmış; bu kişi 11 Mayıs 2013’te 4. Yargı Paketi ile serbest bırakılmış. ‘Barış süreci’ olarak nitelendirilen PKK ile görüşmelerin en üst düzeyde sürdürüldüğü süreçte, cezaevlerini boşaltan yargı paketiyle çıkarılmış. Yargı paketini AK Parti Meclis’e getirmiş. Bugün bize tweet atanlar, AK Parti’de o gün de bugün de görev yapanlar, çift el kaldırıp oy vermiş, Mersin saldırganını da salıvermiş. CHP’nin raporunda, bir satır adı geçiyor, bize ne mektup yazdıysa onu vermişiz. Bunları, bizim rapordan 3 ay önce AKP’nin salıverdiğini kim niye haber yapmıyor?”

NEDİM ŞENER’E YANIT

Gazeteci Nedim Şener’in, raporda isminin yer almasına ilişkin “kendisiyle görüşülmediği” açıklamasında bulunduğunu ifade eden Özel, Şener ile cezaevinde yaptığı görüşmede tuttuğu notları basın mensuplarına aktardı. Şener’in görüşme sırasında ilettiği bir konuyu, “bugün utanacağı” için açıklamadığını söyleyen Özel, “(Açıkla) dersen açıklarım, inkar edersen açıklarım. ‘Özgür Özel, CHP gelmedi. Bize ziyaret yok, benim üzerimden aklamayın.’ Sen aklanacağın kadar aklanmışsın. AK Parti seni aklamış paklamış kardeşim. Ama yalan bir yere kadar.” ifadelerini kullandı.

‘ŞEHİT AİLELERİNE BAĞIŞLAYACAĞIZ’

AK Parti yöneticilerinin rapora ilişkin açıklamalarını eleştirirken de Özel, “Üç oy için değecek mi? Bülent Turan seni bu mu kurtaracak? AK Partililer bu mu kurtaracak sizi? Sizden korkan beter olsun. CHP’nin vatanseverliğine, şehidine, gazisine, toprağına, bayrağına saygısının yanından geçemez, zekatı olamazsınız. Erdoğan bugün desin, bugün ortak, ittifak, kanal değiştirirsiniz. Bugün milliyetçisiniz, yarın her şeyi terk eder gider bambaşka bir düzlemde Erdoğan’ın karar verdiği kimse, onunla pazarlık eder, aşna fişne edersiniz.” diye konuştu.

Özel, rapora ilişkin asılsız haber ve yorumlar hakkında CHP Genel Merkezinin yargı yoluna başvuracağını, ayrıca açacakları tazminat davalarını kazanmaları halinde bunu şehit ailelerine bağışlayacaklarını bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ülkelerindeki enflasyon oranlarına ilişkin açıklamalarına değinerek, Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri içerisinde en yüksek enflasyon oranına sahip olduğunu savundu.

Erdoğan’ın, başörtülü CHP üyelerine ilişkin sözlerini aktaran Özel, “Bu söz başörtüsünü siyasete alet etmenin, istismar konusu yapmanın, üzülerek söylemek lazım ki başörtülü kardeşlerimizi siyasette kendine tapulu gibi görmenin, bunun bir inanç değil bambaşka bir şey olduğunu iddia etmenin çarpık bir şeyi. Biz o kardeşlerimizin başörtüsüne, inançlarından dolayı saygılıyız.” dedi.

CHP’li Özel, Merkez Bankasının, yılda 2 kez TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nu bilgilendirmesi gerektiğini anımsatarak, Meclis açıldığında, özellikle kur korumalı mevduat hesapları konusu başta olmak üzere bu görevin yerine getirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye ekonomisinde, “net hata noksan” kaleminde özellikle seçim öncesi yüksek tutarlar görüldüğünü, bu tutarın bu yıl 24 milyar dolara ulaştığını dile getiren Özel, öte yandan kayıtlardakinden çok daha fazla altın ithal edildiği ve bazı rafinerilerde işlendiği yönünde iddialar bulunduğunu öne sürdü.

Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi üye seçimine katılıp katılmayacaklarının sorulmasına karşılık da bu konunun partisi tarafından MYK’da değerlendirileceğini söyledi. Özel, “Ama geçen seferden bakarsanız katılmamamız olası.” ifadesini kullandı.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık çıkışına mesafeli yaklaşmayı sürdüren Akşener, HaberTürk canlı yayınında bir kez daha Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı adres gösterdi ve “Mansur Bey veya Ekrem Bey aday gösterilirse biz varız dedim. Çünkü amaç kazanmak. Çok endişem var” ifadelerini kullandı. İYİ Parti lideri, “Bizim CHP’ye borcumuz yok. Biz bir borç varsa da onu 31 Mart’ta ödedik. Hatta alacaklı duruma geçtik” ifadeleriyle Kılıçdaroğlu’na göndermede bulundu.

CHP’den Akşener’in açıklamalarına ilk yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    Ak-İktidar da Sarı-Muhalefet de birbirini Mersin bombacısına çanak tutmakla suçluyor, ikisi de haklı. Gerçek muhalefet olarak ben ikisini de suçluyorum..

  2. 4 ay önce

    sen chp nın aslı mısın onu ogrenelım once. partı olarak aslı taklıt edıp duruyorsunuz. ılkelrınden vazgecmıs bır partı karaktersız ınsana benzer.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!