CHP ile görüşme son anda iptal edilmişti… Adalet Bakanlığı’ndan ‘Barış Pehlivan’ açıklaması…

CHP heyetinin, Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan için bir araya gelmek istediği Adalet Bakanı Yılmaz Tunç görüşmeyi iptal etti. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP'li Ali Mahir Başarır, "Sebepsiz ve devlet nezaketine uymaya bir biçimde iptal etti. Bugünkü görüşmenin konusu bir adalet arayışıydı" dedi. Adalet Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

featured

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır başkanlığındaki heyet, 5. kez cezaevine girmeye hazırlanan gazeteci Pehlivan’ın durumunu görüşmek için bugün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüşecekti.

Görüşmenin Bakan Tunç tarafından son anda iptal edildiği belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, yaptığı açıklamada, “Görüşmeye dakikalar kala, Adalet Bakanı çok önemli bir işi olduğunu belirterek iptal etti. Sebepsiz ve devlet nezaketine uymaya bir biçimde iptal etti. Barış Pehlivan’ın durumu görüşme için bu görüşmeyi yapacaktık. Bugünkü görüşmenin konusu bir adalet arayışıydı. Ben buradan sormak istiyorum Adalet Bakanı’na: Adaletten daha önemli ne işi olabilir? Kendisini aradım, durumu anlattım. O da telefonu kapatmadan ajandasına bakıp Çarşamba günü saat 12.00’da arkadaşlarımızla görüşebileceğini söyledi. Yarım saat kala görüşme iptal edildi” dedi.

ADALET BAKANLIĞI’NDAN ‘İPTAL’ AÇIKLAMASI

Adalet Bakanlığından CHP heyetinin randevu talebine ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ve beraberindeki milletvekillerinin nezaket ziyareti için Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan randevu talep etmeleri üzerine 9 Ağustos 2023 tarihinde randevu oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“CHP’nin TBMM Grubundan yapılan basın duyurusunda ‘Gazeteci Barış Pehlivan’ın yaşadığı hukuksuzluğa ilişkin görüşecek ve basın açıklaması yapacak’ şeklinde ifadeler kullanılması ve basında bu yönde haberler çıkması üzerine görüşme içeriğinin nezaket ziyaretinden öte devam eden bir yargı süreci hakkında olduğu anlaşılmıştır. Anayasamızın 138. maddesinde ‘Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasa, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmü karşısında, talep edilen görüşmenin yargı süreci ile ilgili olduğu anlaşıldığından ilgililerin yapmış olduğu randevu talebi iptal edilmiştir.”

thumbnail
İlişkili Haber

Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik talebi reddedildi

thumbnail
İlişkili Haber

Barış Pehlivan yeniden cezaevine giriyor

CHP ile görüşme son anda iptal edilmişti… Adalet Bakanlığı’ndan ‘Barış Pehlivan’ açıklaması…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!