CHP’li Aydoğan, Halk Tv’de tarikatları akladı… Cumhuriyet yazarı topa tuttu

“CHP, bugünkü yapısıyla, laikliği feda etmiş, 'Tarikatlar kalsın ama denetlensin' diyen dinci sağa ve dönek solcular korosuna katılmıştır. Bunu 'özgürlükçülük' adına yaptıklarını iddia etmeleri tam bir liberal aymazlıktır.”

featured

CHP‘nin kanalı Halk Tv‘ye konuk olan CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan’ın tarikatlar konusundaki sözleri tartışma konusu oldu.

Aydoğan şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yasaklanmış tekke ve zaviyelerle ilgili kapatma kanunu var. Orada hiçbir beis yok. Ama bu ülkede mesela kese kâğıdından matbuat yapılmaması hakkında da 1932 tarihli bir kanun vardır. Eğer kanunlar kadükleşmişse, sosyolojik yapı başka yerlere gelmişse oraları da çok kaşımamak lazım. Yani insanlara şunu söyleyebilmek lazım. Siz inançlarınızdan kaynaklı birbirinizi motive edebilecek olduğunuz alanlarda bir araya gelebilirsiniz; inançlarınızı herhangi bir Avrupa ülkesindeki gibi özgürce yaşayabileceğiniz ve birbirinizle iletişim halinde olacağınız alanları kullanabilirsiniz ama siz rejime kastedemezsiniz.”

CHP’li Aydoğan’ın sözlerini “skandal” olarak niteleyen Cumhuriyet yazarı Zülal Kalkandelen, bugünkü köşesinde şu ifadeleri kullandı:

“Aydoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan 677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine Dair Kanun’u geçersiz ilan etmekle kalmayıp yürürlükteki anayasanın Devrim Yasalarına ilişkin 174. maddesinin ihlalini savunmuştur.

Bir hukukçunun yürürlükteki bir kanun için “kadük” demesi, hukuk devletinden ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır…

CHP milletvekili Aydoğan’ın 1925 tarihli devrim kanununu kese kâğıdından matbuat yapılmaması hakkındaki kanun ile bir tutması ise skandalın bir diğer yönüdür.

1925’te tekke ve zaviyeleri kapatan kanun, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden biri olan laikliğe dayanak oluşturan en önemli düzenlemelerden biridir; kese kâğıdı gibi buruşturup atabileceğiniz bir şey değildir. Tarikatlara ve cemaatlere yasadışı bir şekilde göz yumulursa günümüzde olduğu gibi siyasal İslama yol açılır!

Türkiye’de tarikatlar ve cemaatler olmadığında dini inançlar yaşanamıyormuş gibi bir algı yaratmak da çarpıtmadır. Laiklik karşıtı bu yapıların üyeleri, devletin tüm kurumlarına, kadrolarına çökmüş haldedir. Amaçları da birbirleriyle safça iletişim halinde olmak değil, devlette güç kazanmaktır; bu yapılar iktidara taliptir.

Ana muhalefet partisinin sözcüleri, altılı masadaki diğer partilerle birlikte Erdoğan’ın savunduğu “özgürlükçü laiklik” denilen uydurma kavramı benimsediği için ona uygun açıklamalar yapıyorlar. Zorda kalınca da “devletin rejimine kastetmedikleri sürece” tarikatları savunduklarını söylüyorlar.

CHP, bugünkü yapısıyla, laikliği feda etmiş, “Tarikatlar kalsın ama denetlensin” diyen dinci sağa ve dönek solcular korosuna katılmıştır. Bunu “özgürlükçülük” adına yaptıklarını iddia etmeleri tam bir liberal aymazlıktır.”

CHP’li Aydoğan, Halk Tv’de tarikatları akladı… Cumhuriyet yazarı topa tuttu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  CHP’nin ne durumda olduğunu, ne derece bir ATATÜRK ve Türk düşmanı olduğunu hala anlamayanlara ve anlamak istemeyenlere çok iyi bir örnek olmuş aslında…
  Sadece bu mv değil CHP’nin gen.bşk.dan bütün ilgililerine kadar iktidar partisinden farksız oldukları, neo-liberal sömürge politikalarının arkasında olduklarını artık anlamak gerekiyor! Seçmen ise hala aymaz ve cahil…

  • 1 ay önce

   O cahiller ve aymazlar, siyaseti matematiksel doğrular ile çözümleyebileceklerini ve değerlendirebileceklerini düşünenler olmasınlar!?.

 2. 1 ay önce

  yeni chp =2002 akpsi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!