CHP’li belediye başkanı partisinden istifa etti: ‘Alevilere yönelik ayrıştırıcı ötekileştirici zihniyeti kabul etmiyoruz’

Eski CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli’de Nazımiye ilçesi Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP'den istifa etti. Bir istifa mektubu yayımlayan Kırmızıçiçek, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu şahsında Biz Alevilere yönelik bu ayrıştırıcı ötekileştirici zihniyeti kabul etmiyor ve bu nefret dilini red ediyoruz.” dedi.

featured

Tunceli’nin Nazımiye ilçesi Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP’den istifa etti.

Kırmızıçiçek, bir istifa mektubu yayımlayarak gerekçelerini sıraladı.

Kırmızıçiçek’in istifa açıklaması şöyle:

“Polat Şaroğlu şahsında bu kentte uzun bir dönemdir siyaset ağalığına soyunmuş ve halkı maraba gören üstenci, grupçu, hizipçi bir anlayış Cumhuriyet Halk Partisi siyasetine yön vermektedir.

Bu siyaset ağalarına hiçbir zaman biat etmedim. Her dönem karşılarında açık ve net bir şekilde tavır takınmaktan geri durmadım. Hiçbir zaman halkıma sırtımı dönmedim. Her daim bu halkın bir evladı olduğum bilinciyle hareket ettim.

‘PARTİYE ÇÖREKLENMİŞ’

Bu partiye çöreklenmiş kafa kol ilişkileri üzerinden kendilerine makam mevki satın alanlar her dönem halkta hayal kırıklığı yaratmaktan öteye siyaseten bir arpa boyu yol gidemediler. Onların Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapma gerekçesi kendi kişisel egoları menfaat ve çıkarları gereğiydi.

‘SİYASET AĞALARI’

Bu siyaset ağaları hiç bir zaman halk için ellerini soğuk sudan sıcak suya koymadılar, lüks yaşamlarından taviz vermediler. Yaptıkları tek şey bu kentte ve ilçelerde kendilerine yakın kişileri parti içinde belli mevkilerde konumlandırmak onlar üzerinden siyasete yön vermek oldu.

Bu güne kadar bu duruma tahammül etmemizin aynı çatı altında siyaset yapmaya razı olmamızın tek sebebi genel başkanımız kıymetli hemşerimiz sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

‘…MİLYONLARCA ALEVİ’Yİ İNCİTMİŞTİR’

Ayrıca gerek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerekse değişim adı altında geliştirilen süreçte parti içerisinde dillendirilen CHP’yi ‘dersim çetesinden, Alevi çetesinden temizleyeceğiz’ söylemleri bu ülkede yaşayan ve cumhuriyetin asli unsuru olan milyonlarca Alevi’yi incitmiştir.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN ALEVİ OLMASINI DERT EDENLER…’

Cumhurbaşkanı adayımız hemşehrimiz sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasını dert edenler bir Alevinin bu ülkede Cumhurbaşkanı olamayacağı seçilemeyeceği propagandasını tek ağız olmuşçasına gerek parti içinde gerek kimi ittifak bileşenlerinde gerekse iktidar odaklarınca dile getirmekten geri durmadılar.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu şahsında Biz Alevilere yönelik bu ayrıştırıcı ötekileştirici zihniyeti kabul etmiyor ve bu nefret dilini red ediyoruz.

Bu ülkenin geleceğini kurtarmaya yönelik insan üstü bir çabayla ortaya koyduğu vizyon, İrade halkımızda büyük bir umut yaratmıştı.

‘ÇÜRÜMÜŞ VE TIKANMIŞLIK’

Maalesef gelinen aşamada gerek ülkedeki genel siyasetteki çürümüşlük ve tıkanmışlık, gerekse Cumhuriyet Halk Partisinde Değişim sloganıyla kendilerini konumlandırmış siyaseten iflas etmiş tükenmiş kimi kişilerin makyajlanarak halka kendilerini değişim ve umut olarak pazarlama gayretleri trajikomik bir durumdur.

Bu makyajın dökülmesi ve gerçek suretlerin ortaya çıkması uzun sürmeyecektir. Dolayısıyla yukarda belirttiğim bütün bu nedenlerden dolayı Önümüzdeki yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olarak herhangi bir başvuruda bulunmayacağım.

‘İSTİFA EDİYORUM’

Bu koşullarda CHP’de kalmamın bu partinin çatısı altında siyaset yapmamın doğru olmayacağı bilinciyle bu gün itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ediyorum. Demokratik şeffaf ve halkçı bir siyaset anlayışıyla bağımsız olarak yoluma devam edeceğim.”

CHP’li belediye başkanı partisinden istifa etti: ‘Alevilere yönelik ayrıştırıcı ötekileştirici zihniyeti kabul etmiyoruz’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. alevisin cumhuriyetin asli unsursun madem kk ya nasıl destek veriyorsun mezhepçi şarlatan ben de aleviyim cumhuriyetin dersim harekatını destekliyorum seyit rızayı şeyh saiti nasıl terörist görüyorsam öyle görüyorum. alevici mezhepçiden sünnnici mezhepçiden dinciden ayersız ırkçıdan nefret ediyorum.

  2. 28 Kasım 2023, 02:59

    Biz de Sünnileri ötekileştiren bu sözde Alevi ama aslında bölücü dilini kınıyoruz. Kandil ‘e kadar yolunuz var.

  3. Alay alay dincinin olduğu yerde alevici olma mı?Olur.Al sana bir keloğlan!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!