CHP’li Özkoç: OHAL kararını reddediyoruz

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan edilmesine ilişkin, "OHAL kararı doğru bir karar değildir. OHAL kararını reddediyoruz" dedi.

featured

CHP’li Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özkoç, Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL kararının yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini hatırlatarak, “OHAL kararı doğru bir karar değildir. OHAL kararını reddediyoruz. Afet bölgesi ilanıyla Afet Kanunu ile mümkün hale gelen her şey aslında yapılabilir şeylerdir ve bunun için yasa yeterlidir. Afet Kanunu ve Anayasa, deprem bölgesinde hayat kurtarmak ve insanımıza yardım götürmek için her türlü imkanı ve olağanüstü yetkileri de içermektedir.” dedi.

Özkoç, sözlerine şöyle devam etti:

“OHAL ilanı bu anlamda ne gerekçeyle yapılıyor, daha bugüne kadar iktidar bunu bize açıklamadı. Eğer ‘OHAL, hızlı karar almak için’ diyorsanız, bugün Cumhurbaşkanı’nın isteyip de yapamadığı; kurumları, kuralları işletemediği tek bir alan var mı? Çıkıp birinin bunu söylemesi gerekiyor. Yapabilmesi için yetki var fakat yetkisini millet menfaati için kullanmayan bir irade ortada duruyor. Cumhurbaşkanı’na orantısız sürede, orantısız yetki veren OHAL yasasını kesinlikle reddediyoruz. Cumhurbaşkanı’nın zaten yeteri kadar yetkisi var. İstediği kararnameyi çıkarabilir. Biz OHAL yasasını çıkarmak isteyen bu iradeye, Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu iktidara kesinlikle güvenmiyoruz.”

CHP’li Özkoç, OHAL kararına karşı çıktılarını ve Genel Kurul’dan geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

CHP’li Özkoç: OHAL kararını reddediyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. senın vatandasları soyup bıcaklıyorlar. adamın dedıgıne bak. yuh be.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!