CHP’li Tanrıkulu’ndan ‘anadil’ çıkışı: Kürt meselesinin ana parametresidir!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na “Anadil, Kürt meselesinin ana parametrelerinden bir tanesidir, yasaklayıcı, engelleyici siyasetten vazgeçin” dedi. 500 Kürtçe öğretmeninin atama beklediğini söyleyen Tanrıkulu, öğretmen ataması yapılan yerlerde, derse ilginin arttığını söyledi.

featured

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu.

Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na “Anadil, Kürt meselesinin ana parametrelerinden bir tanesidir, yasaklayıcı, engelleyici siyasetten vazgeçin” dedi.

‘KÜRT MESELESİ, BİR TERÖR MESELESİ DEĞİLDİR’

Tanrıkulu’nun konuşması şu şekilde:

“Türkiye’nin en temel meselelerinden bir tanesi Kürt meselesidir. Kürt meselesi, bir terör meselesi değildir; terör, şiddet, çatışma bunun bir boyutudur ama asıl mesele Kürtlerin kendi kimliklerinden kaynaklı haklarının, sonuçta eşit yurttaşlık temelinde tanınmamasıdır. Bütün dünyada bu sorunları yaşayan ülkeler bakımından bu sorunun en temel parametrelerinden bir tanesi de anadil meselesidir. Anadilin yasakçı politikalarla mı, yoksa tanıma politikalarıyla mı bu sorunların çözümüne hizmet edip etmediğidir.

ANADİLDE YASAKLAYICI POLİTİKALAR

Anadille ilgili olarak, milli eğitim dışında da birçok yasaklayıcı alanlar var, onlara şimdi buradan girmeyeyim ama benim size bu cumhuriyetin bir yurttaşı olarak, bir avukat olarak, iyi takip etmiş bir yurttaş olarak ve bir milletvekili olarak sonuçta Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünden yana bir milletvekili olarak aynı zamanda önerim anadil meselesinde yasaklayıcı, önleyici politikalardan, tanıyan ve bu işin önünü açan politikalara gitmenizdir, gidilmesidir yani Adalet ve Kalkınma Partisi bu iktidarda olmasa da benim önerim bu olur ama yaklaşık 20 yıldır iktidardasınız, Türkiye’nin bu meselesinde kat ettiğiniz bir mesafe yok maalesef…

‘BİN 500 ÖĞRETMEN ATAMA BEKLİYOR’

Bende iki örnek var, bana gelen örnekler var. Yani anadille ilgili öğretmen atandığı yerdeki talebin nasıl arttığı, anadille ilgili öğretmenin başka bir okula tayin edildiği ortamda ise bu dersin nasıl seçilmediği konusunda iki çok önemli örnek verilmiş. Dolayısıyla şu anda yaklaşık 500 öğretmen bu bölümlerden mezun ve atama bekliyor. Tezsiz bölümlerden mezun olan, yüksek lisanstan mezun olanlarla birlikte yaklaşık 1.500’dür.

Dolayısıyla 1.500 kadro Türkiye bakımından büyük bir kadro değil, eğer bu meselenin gerçekten bir algı olarak çözümünden yanaysanız en azından bununla ilgili olarak bu somut adımı atarsınız, kadro yaratırsınız, Aralık ayında seçmeli dersle ilgili talepler toplanacak, ona göre atama yapılacak hiç olmazsa böyle bir niyeti Aralık ayından itibaren de Milli Eğitim Bakanı olarak gösterebilirsiniz”

CHP’li Tanrıkulu’ndan ‘anadil’ çıkışı: Kürt meselesinin ana parametresidir!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 16 Kasım 2023, 11:08

    Hayaldi gerçek oldu. Bu tipler eski ülkemde nefes alamazdı. Köstebek gibi kaçıp sıkışınca İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezberden söyleyerdi. Emeği geçenlerin Allah cezasını versin

  2. bir git isine, kurtce dersi koydunuz kac kisi gitti kaydoldu. Artist. sizin derdiniz baska. Dis mihrak piyonlarisiniz. Akpsi de dahil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!