CHP’li vekil, Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’yi öve öve bitiremedi

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Said Nursi için düzenlenen panelde “Üstad Bediüzzaman’ın hepimizi en çok etkileyen yönü adalet ve hürriyet üzerinde gösterdiği hassasiyet” dedi.

featured

Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’nin 63. ölüm yıl dönümü dolayısıyla Nurcu Yeni Asya gazetesi tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılında Bediüzzaman’a göre demokrasi ve adalet” başlıklı bir panel düzenlendi.

Hür Asya Tv’de yayınlanan panele konuşmacı olarak katılan isimler arasında CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam da yer aldı.

Said Nursi’den “Üstad” diye bahseden CHP’li İslam, “Bediüzzaman’ın (Siad Nursi) özellikle adalet üzerindeki hassasiyeti, insanın hürriyeti üzerindeki hassasiyet belki de hepimizi en çok etkileyen bu yönü oluyor” dedi.

İslam konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bediüzzaman’ın özellikle adalet üzerindeki hassasiyeti, insanın hürriyeti üzerindeki hassasiyet belki de hepimizi en çok etkileyen Üstadın bu yönü oluyor.

Şu tartışma daima oldu, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi terimi ne yazık ki, bizim Osmanlı sultanlarına, padişahlarına kadar ulaştı. Halbuki İslamın geldiği dönemde Peygamber dahi böyle bir şekilde nitelenmemişti.

En büyük tartışmanın aslında meşrutiyet döneminde koptuğunu görüyoruz. O dönem ki belgeleri ve Üstadın yazılarına baktığımızda meselenin monarşilerde veya bu tip yönetimlerde kişinin, şahsın mutlaklaştırıldığını halbuki önemli olan şahıslar değil, hukuktur. Hukukun idaresinden yana olduğunu bir çok yazısında eminim ki sizler de rastlamışsınızdır.

Bir Müslüman olarak ve müslümanlar dünyasının içinde olarak diğer inanmayan veya bizden farklı inanan insanları, kendi anladığımız veya kendimize uyguladığımız şekliyle yaşatmaya zorlamak ben bu dinin özünde olmadığını, İslam dininin bunu reddettiğini düşünüyorum. Peygamber efendimizin, Medine’de kurmak istediği, orada tesis etmek istediği devletin veya o toplumsal mutabakatın, bütün insanların dini özgürlüklerini, fikir ve inanç özgürlüklerini ve diğer insan haklarını garanti altına almaya yönelik bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum. Ki belgeler de bunu ortaya koyuyor.”

Nurcuların yayın organı Yeni Asya gazetesi, paneli manşetine şöyle taşıdı:

CHP’li vekil, Cumhuriyet düşmanı Said Nursi’yi öve öve bitiremedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Siyasetçiler tarafından 4 yılda bir insan yerine konan Türk milleti aklını başına almasını dileğiyle. Türk siyasetinde temiz bir sayfa açılacaksa eğer önce riyakar siyasetçilerden kurtulması gerekir.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!