CIA’nın Kiev’e sır ziyareti deşifre oldu

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün geçtiğimiz günlerde gizlice Kiev'e giderek Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy ile görüştüğü belirtildi.

featured

Rusya ile Ukrayna arasında 2022 Şubat ayından beri devam eden savaşta dikkat çekici bir gelişme yaşandı. ABD merkezli gazete Washington Post’a konuşan üst düzey yetkililer ve kaynaklar, CIA Direktörü William J. Burns’ün geçen hafta gizlice Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gittiğini açıkladı.

İsmini açıklamayan kaynaklar Burns’ün gizlice Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüştüğünü söylerken, Burns’ün Rusya’nın gelecek hafta ve aylarda yapacağı askeri hamleler ile ilgili beklentilerini ve planlarını açıkladığı da kaydedildi.

ZELENSKİY’DEN ‘DESTEK’ SORUSU

Zelenskiy ve kurmaylarının, görüşmede ABD ve Batı ülkelerinin destek vermeye devam edip etmeyeceğine dair sorular sorduğu da belirtildi.

Sözcü’nün aktardığına göre bir yetkili, “Direktör Burns, Kiev’e giderek Ukraynalı istihbarat görevlileri ve Zelenskiy ile görüşerek Ukrayna’ya Rusya’nın saldırıları karşısında destek vereceğini teyit etti” dedi.

Ocak 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırabileceği konusunda uyarıda bulunduğu için Zelenskiy ve kurmayları tarafından saygı duyulan bir figür olan Burns, ABD’nin eski Rusya büyükelçisi olduğu için ABD hükümetinde Rusya konusunda en deneyimli isimlerin başında geliyor.

ABD’DEN 2,5 MİLYARLIK YARDIM PAKETİ

Öte yandan, ABD yönetimi, ordu envanterinden Ukrayna’ya 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım yapılacağını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, yönetimin yeni yardım paketiyle birlikte 30’uncu kez Amerikan ordusunun envanterinden Ukrayna’ya silah ve ekipman sağladığını belirtti.

Blinken, “Bu yardım paketiyle Ukrayna’ya, aralarında Stryker zırhlı personel taşıyıcıları, Bradley piyade muharebe araçları, mayına dayanıklı pusu korumalı araçlar ve yüksek hareket kabiliyetli çok amaçlı tekerlekli araçların bulunduğu yüzlerce zırhlı araç sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yeni yardım paketinde Avenger hava savunma sistemlerinin de bulunduğunu duyuran Blinken, ABD’nin daha önce gönderdiği Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemleri (NASAMS) için mühimmat da verileceğini kaydetti.

Blinken açıklamasında, paketin toplam değerinin 2,5 milyar dolar olduğu bilgisini verdi.

PENTAGON PAKETİN DETAYLARINI AÇIKLADI

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise paketin içeriğine ilişkin detayları basınla paylaştı.

Pentagon’un yazılı açıklamasında, pakette, 59 Bradley piyade muharebe aracı ve bu araçlarda kullanılan 590 TOW anti tank füzeleri ile 295 bin adet 25mm mermi, 90 Stryker zırhlı personel taşıyıcı araç, 503 mayına dayanıklı pusu korumalı araç ve 350 yüksek hareket kabiliyetli çok amaçlı tekerlekli araç olduğu bilgisi yer aldı.

Açıklamada pakette, NASAMS füze sistemleri, HIMARS roket sistemleri için ek mühimmat ve deniz hedeflerine karşı kullanılan HARM füzelerinin de yer aldığı ifade edilirken bu füze ve roketler için sayı belirtilmedi.

Pakette, mühimmat olarak ise 20 bin adet 155 mm top mermisi, 600 hassas güdümlü 155 mm top mermisi, 11 bin 800 adet 120 mm havan topu, 95 bin adet 105 mm top mermisi, 2 bin zırh delici anti roket ve 300 bin tüfek mermisi bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, 12 mühimmat taşıma aracı, 6 komuta aracı, 22 taktik çekici, yıkım ekipmanı, gece görüş araçları ve yedek parçaların da pakette yer aldığı ifade edildi.

CIA’nın Kiev’e sır ziyareti deşifre oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!