Çılgın proje çöktü mü? ‘Kanal İstanbul’un planları iptal edildi’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul’un planlarının sessiz sedasız iptal edildiği öne sürüldü. Bakan Kurum ise iddialar üzerine yaptığı açıklamada, "İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği” dedi.

featured

Kanal İstanbul‘la ilgili ilginç iddialar ortaya atıldı.

Tapu sahipleri emsal olarak verilen yerlerin parseli yönünden hukuka aykırı olduğu, uygulama sonrası çok uzaktan yer verildiğini ileri sürerek konuyu İstanbul 14. İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme ise 19 Ağustos 2022’de davacılara gönderdiği karar yazısında Kanal İstanbul projesinin imar planlarının iptal edildiği bilgisini paylaştı.

Cumhuriyet’ten Bora Erdin’in haberine göre, mahkeme tarafından planlara itiraz eden mülk sahiplerine gönderilen karar metninde projenin 26 Temmuz 2022’de sessiz sedasız iptal edildiği ortaya çıktı.

2022/1305 karar numarası ile mülk sahiplerine gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 26.07.2022 tarih ve E.4178254 sayılı ‘Olur’u ile de dava konusu işlemin kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, bu haliyle dava konusu taşınmaza yönelik imar uygulaması işleminin iptal edilmesi nedeniyle işbu dava hakkında konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

‘BU KARARLA ÖĞRENDİK’

“Kanal İstanbul projesi toplam yedi etaptan oluşuyor” diyen davacıların avukatı Birsen Baraz, “Yenişehir Rezerv Yapı Alanı 1, 2, 3 etap planlama sahasına ilişkin imar uygulaması işleminin iptali talebi ile idare mahkemesine dava açtık. Dava devam ederken parselasyon çalışmaları ve imar uygulamaları ile ilgili çok fazla itiraz olduğu görüldü. İtirazlar sonucunda bakanlık tarafından 4 Temmuz 2022’de verilen ‘makam oluru’ ile dava konusu imar uygulaması işlemine dahil bir kısım alanların imar uygulaması sınırlarından çıkarılması nedeniyle parselasyon planının bütüncül olarak değişmesi gerekliliği ortaya çıktı. Belirlenecek yeni düzenleme sahasına göre parselasyon planının yeniden yapılmasına karar verildiği bakanlık avukatı tarafından mahkemeye bildirildi. Mahkeme tarafından iptali talep edilen imar uygulaması ile ilgili hukuki durum ortadan kalktığından davanın konusuz kaldığı belirtilerek bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığına karar verildi. Biz de planların iptal edildiğini bu karar ile öğrendik” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMİŞTİ

Kanal İstanbul projesinde geçtiğimiz ay da değişikliğe gidilmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı “İstanbul İli, Yenişehir (Avrupa Yakası) Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etap 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği”ne plan notu ekledi.

Askıya çıkan plan notu düzenlemesinin açıklama raporunda yer alan bilgilere göre Yenişehir Rezerv Yapı Alanı 1. Etabına ilişkin imar planlarına açılan davada mahkeme, Arnavutköy Boyalık Mahallesi 125 ada 210 ve 218 parsellere verilen “belediye hizmet alanı” fonksiyonunda detayın belirlenmemesi nedeniyle planın bu kısmının yürütmesini durdurdu. Söz konusu parsellerin büyüklüğü yaklaşık 110 bin metrekare ve tapuda “tarla” olarak gözüküyor.

‘MÜLKİYETLERİ DEVAM EDİYOR’

Harita mühendisi Ahmet İpekçi mülk sahiplerine kendi arazilerinin 15 kilometre uzağında yerler verilmek istendiğini söyledi.

İpekçi, “3755 sayfalık imar planları askıya sadece bir aylığına çıkarıldı. Bunları okumak, anlamak hem uzmanlık hem de zaman istiyor. Arnavutköy ilçesinde 12, Başakşehir ilçesinde ise üç mahalleyi kapsayan planların itiraz süresi çok kısaydı. Yaptığımız inceleme sonucunda mülk sahiplerinin yerlerine karşılık verilmesi planlanan arazilerin başka bir mahallede olduğunu gördük. 1000 kat daha değerli deniz manzaralı araziler alınıp yerine yolu bile olmayan yerler verilmek istenmişti. Mağdurlar dava yolunu seçtiler. Mahkemeden gelen karar metninden zaten Kanal İstanbul projesinin iptal edildiğini, bu nedenle mülk sahiplerinin kendi mülkiyetlerinin aynen devam ettiğini gördük” dedi.

BAKAN KURUM’DAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan iddiayla ilgili açıklama geldi.

Kurum, “Kanal İstanbul Projesi’ni tabi ki iptal etmedik. İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği” dedi.

Çılgın proje çöktü mü? ‘Kanal İstanbul’un planları iptal edildi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 1 ay önce

  Rusyanın ukraynayı vurmasıyla kanal İstanbul planı çökmüştür.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  YUNANİSTANLI BİR PAPAZIN PAYLAŞTIĞI BİR RESİM VARDI, RESİMDE İSTANBULU BUĞAZDAN VE KANAL İSTANBULUN GEÇTİĞİ YEDEN BÖLMÜŞ ADETA VATİKAN GİBİ BİR KATOLİK DEVLETİ İLAN EDECEKLERİNDEN FALAN BAHSEDİYORDU. HATTA İNTERNETTE ISTANBUL CATHOLIC STATE MAP DİYE ARATIRSANIZ KANAL İSTANBUL HARİTALARI ÇIKIYOR. BENCE YAPILMAMASI DAHA İYİ BİRİLERİNİN İŞTAHINI KABARTIYOR BİRİLERİNİN HAYALLERİNİ SÜSLÜYOR

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  Gavurdan alınan para 3.Havalimanına boşyere harcanmasına engel olamadık, şimdi %12 faizle ödeyeceğiz. Ama yine bir Porof.Dr.ZihniSinir bey procesi olan kanala gavurun kredi vermeyeceği ve yapılamayacağı yıllar önceden belli olduğu için hiç endişelenmedim.

 4. 1 ay önce

  o bölgeden arazi alan katarlılar nolcak şimdi…katar emiri annesine almıştı..kadıncaz karaları bağlamıştır…hiç mi vicdanı yok bu projeyi iptal edenin..cık cık cıkk

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!