Çiller’e ‘Murat Kurum’ ödülü… ‘Ballı börek’ araziye imar kıyağı

Eski Başbakan Tansu Çiller’in, İstanbul Kilyos’taki devasa arazisine imar kolaylığı getirildi. Arazinin Sit statüsü “Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ndan”, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanına” çevrildi.

featured

AKP İstanbul adayı Murat Kurum’a desteğiyle gündeme gelen eski Başbakan Tansu Çiller gündem olmuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çiller’in Kurum’a desteğini “13 bin metrekarelik arazisine ballı börek bir imar çıkarttığı için AK Parti’yi destekliyor” sözleriyle değerlendirmişti.

Tansu Çiller’in, Kilyos’taki söz konusu “ballı börek arazisi”ni de kapsayan bölgenin Sit statüsü değiştirildi.

Resmi Gazetede Pazar günü yayınlanan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün ilanında şöyle denildi:

“İstanbul İli, Sarıyer ilçesi, Kumköy (Kilyos) Doğal Sit Alanının koruma statüsü aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamının 04.03.2024 tarihli ve 8946313 sayılı Olur’u ile ‘Doğal Sit – Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Doğal Sit – Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmiştir.”

Odatv’nin haberine göre, daha açık bir ifadeyle bölgedeki “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” statüsündeki araziler, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” statüsüne alındı. Kontrollü kullanım alanı ifadesi, arazinin imar hakkına kavuşması anlamı taşıyor.

Sit statüsü değiştirilen bölge içinde Çiller ailesine ait 29 bin 768 metrekarelik 309 nolu parsel de bulunuyor. Arazinin mülkiyeti, Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller’e ait olan Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait. Çiller ailesi Marsan Marara Holding’i 1981 yılında kurmuşlardı. Söz konusu şirket Kilyos’taki araziyi 2005 yılında satın almıştı. 1993 yılında Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı olan Tansu Çiller Kısırkaya’daki arazilerin de planları değiştirilmişti.

Geçen yıl da, yine Çiller ailesinin parsellerinin bulunduğu Sarıyer Kısırkaya’daki arazinin imar planlarını değiştirilmişti.

Çiller’e ‘Murat Kurum’ ödülü… ‘Ballı börek’ araziye imar kıyağı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Çiller’in desteği tamamen duygusalmış.

  2. Asil sorun o araziye nasil coktugu ve bu yasina gelmis bir insanin ugrastigi isler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!