Çin: ABD dünya düzeninin en büyük yıkıcısı

featured

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin dünya düzeninin ‘en büyük yıkıcısı’ olduğunu belirtti. Ayrıca Wenbin, ‘Çin-Rusya ilişkileri, güçlü siyasi güven ve karşılıklı çıkarlarla tarihinin en iyi dönemine girdi’ dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wenbin, düzenlediği basın toplantısında, “ABD, diğer ülkelere karşı yaptırımlar uygulayarak ve askeri olarak tehdit ederek, dünya düzeninin en büyük yıkıcısı olmaktadır.” dedi.

ABD’nin kurallarının temelini oluşturduğu düzenin, ABD’nin egemen olduğu hegemonik bir sistem olduğunu dile getiren Wenbin, müttefiklerinin çoğunun ABD ile aynı fikirde olmadığının altını çizdi.

ÇİN-RUSYA İLİŞKİLERİ TARİHİN EN İYİ DÖNEMİNDE

Wenbin, “Dünya düzeni hegemonik değildir veya ABD liderliğindeki bir klik tarafından oluşturulmamıştır. Tüm ülkeler gerçek manada çok taraflılığı uygulamalı, uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini ilerletmeli ve insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum inşa etmelidir.” dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son etkileşime de değinen Wenbin, şu şekilde konuştu:

“Başkan Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in stratejik rehberliği altında, Çin-Rusya ilişkileri, güçlü siyasi güven ve karşılıklı çıkarlarla tarihinin en iyi dönemine girdi.” 

JAPONYA’YA ELEŞTİRİ

Wenbin ayrıca, Tayvan’ı demokratik bir ülke olarak koruma çağrısı yaptığı için Japonya’yı eleştirdi.

Wenbin, “Çin, Japonya’yı böyle bir hatanın tekrarlanmamasını sağlamak için net bir açıklama yapmaya çağırdı.” ifadesini kullandı.

Çin: ABD dünya düzeninin en büyük yıkıcısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Japon, alman bunlar abd nin resmi itleri hem haraç verirler hemde köpekliğini yaparlar

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Karşılıksız dolar basarak dünyayı yönetmek, son 50 yıldır dünya halkları bunu çok açı bir şekilde yaşadı. Ancak gelişmeler gösteriyor ki, bu artık yakın gelecekte, mümkün olmayacak. dünyayı, üretenler yönetecek.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!