Çin, ABD’ye resti çekti!

featured

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin yaptırımlarına yaptırımlarla karşılık verileceğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD’yi 14 Çin Kömünist Partisi üyesine uyguladığı yaptırımları kaldırma çağrısı yaptı ve aksi takdirde ülkesinin yaptırımlarla kraşılık vereceğini söyledi.

Bir basın toplantısında konuşan Chunying, ABD’nin politik zorbalık yaptığını ve uygulanan yaptırımların Çin’in istikrarı ve gelişmesini engellemek adına içişlerine kötü niyetli bir müdahale olduğunu ifade etti.

‘ÇEVREYE EN ÇOK ZARARI ABD VERİYOR’

Hua Chunying, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Keith Krach’ın çevre kirliliği konusunda Çin’e yönelttiği asılsız suçlamaları reddettiklerini, çevreye en çok zarar veren ülkenin ABD olduğunu kaydetti.

Sözcü Hua Chunying, dün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, bazı Amerikan siyasetçilerin çevre kirliliği yalanlarını tekrarlayarak Çin’i suçlarken, Beijing’in çevre koruma ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda kaydettiği başarıları karalamayı hedeflediğini dile getirdi.

ABD’nin asıl amacının, çevreye verdiği zararı örtbas etmek ve küresel çevre yönetişim sürecine engel oluşturmak olduğunu vurgulayan Hua, “Çevreye en çok zarar veren ülke ABD’nin ta kendisidir.” ifadesini kullandı.

Çin’in 2020 iklim eylemi hedeflerine öngörülen tarihten önce ulaştığına ve toplam enerji tüketiminin yüzde 15,3’ünü fosil olmayan yakıtların oluşturduğuna dikkat çeken Sözcü Hua, 2000 yılından bu yana dünya genelinde yeşil alan artışının dörtte birinin Çin’den kaynaklandığını belirtti.

Hua Chunying, Çin’in karbon salınımını 2030 yılından önce en düşük seviyeye indireceğine ve 2060 yılından önce de karbon nötr hedefini gerçekleştireceğine işaret etti.

Sözcü Hua Chunying, “ABD çevreyi kirletme hususunda aşırı ‘alçak gönüllü’ davranıyor. Dünya genelinde en çok sera gazı salınımı yapan ülke olarak ABD, Kyoto Protokolü’nü onaylamıyor, Paris İklim Sözleşmesi’nden çekildi, karbon salınımını azaltmıyor, küresel yeşil ve düşük karbonlu kalkınma sürecine büyük engel teşkil ediyor. ABD, dünyanın en büyük katı atık ihracatçısı ve kişi başına düşen plastik tüketimi açısından dünya birincisi. Buna rağmen, ABD Basel Antlaşması’nı onaylamayı reddediyor, kendisine ait yüklü miktarda atığı gelişmekte olan ülkelere transfer etmeye kalkışıyor, bu şekilde çevreye büyük zarar veriyor.” diye konuştu.   

Çin, ABD’ye resti çekti!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!