Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den ‘savaşa hazırlık’ mesajı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, savaş hazırlıklarına odaklanacaklarını söyledi. Şi, Çin'im ulusal güvenliğinin giderek belirsiz hale geldiğini belirtti.

featured

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ‘ulusun güvenliğinin giderek istikrarsız ve belirsiz hale geldiğinden, Çin’in savaşa hazırlanmaya odaklanacağı’ açıklamasını yaptı.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, Çin devlet televizyonu CCTV, Devlet Başkanı Şi Cinping’in “ülkenin güvenliğinin giderek daha istikrarsız ve belirsiz hale gelmesinden ötürü Çin’in savaşa hazırlanmaya odaklanacağını” söylediğini duyurdu.

Çin lideri, “Pekin’in askeri eğitim ve herhangi bir savaşa hazırlıklı olma halini kapsamlı şekilde güçlendireceğini” belirtti.

Şi’nin geçen ayki açıklamasında da “daha hızlı askeri gelişme, teknolojide kendine güven ve güç” ile Çin’in yurt dışındaki çıkarlarının savunulması vurgusu vardı.

Bu açıklamalar, ABD ile Çin arasında Tayvan geriliminin tırmandığı dönemde geldi.

Şi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından beri Mao Zedung’dan sonra görev süresi üçüncü döneme uzatılan ilk Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve dolayısıyla devlet başkanı olduğu parti kongresinde “Tayvan’la yeniden birleşme” sözü vermişti.

“ÇKP’nin Tayvan sorununun çözümü ve ülkenin birliğinin yeniden sağlanmasına yönelik stratejisinde kararlı olması gerektiğini” belirten Şi, “Güç kullanmayı dışlamıyoruz, ayrılıkçı hareketleri durdurmak için gereken her türlü tedbiri alacağız” demişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise “saldırıya uğraması halinde Tayvan’ı savunacaklarına” dair üst üste açıklamalar yapmıştı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den ‘savaşa hazırlık’ mesajı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Çin’de etnik bölücülük yapamadığı için deliren liberallere selam.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!