‘Çin-Rusya’ güncellemesi geliyor… İspanya’da tarihi NATO zirvesi başladı

İspanya'nın başkenti Madrid'de organize edilen 32. NATO Zirvesi başladı. Zirvede, 2010'daki Lizbon Zirvesi'nde kabul edilen Stratejik Konsept belgesinin değişmesi bekleniyor.

featured

NATO liderleri, İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya geldi.

Bu sene İspanya’nın başkenti Madrid’de organize edilen 32. NATO Zirvesi, İspanya Kralı 6. Felipe’nin Kraliyet Sarayı’nda liderlere verdiği akşam yemeği ile dün akşam başladı.

Zirvede 30 üye ülkenin lideri, bugün Avrupa-Atlantik güvenliğiyle ilgili stratejik düzeyde görüş alışverişinde bulunacak.

AİLE FOTOĞRAFINDA BİR ARAYA GELDİLER

Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu ülke liderleri resmi karşılama töreninin ardından aile fotoğrafında bir araya geldiler.

ERDOĞAN İLE BİDEN AYAKÜSTÜ SOHBET

Zirve önce Biden ile Erdoğan ayaküstü kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Sohbette İngiltere Başbakanı Boris Johnson da bulundu.

ERDOĞAN MACRON İLE BİRARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezi’nde ikili temaslarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve marjında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

ERDOĞAN’IN PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir araya gelmesi ve TSİ 18.45’te ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

ZİRVEDE NE KONUŞULACAK?

Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nin açılış oturumu öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

“Bugün tarihi kararlar alacağız.” diyen Stoltenberg, son olarak 2010’daki Lizbon Zirvesi’nde kabul edilen Stratejik Konsept belgesinin değişeceğini bildirdi.

‘ÇİN SINAMA, RUSYA TEHDİT’

Stoltenberg, o zamanki belgede Çin’den tek kelimeyle bahsedilmediğini, Rusya’nın stratejik ortak olarak görüldüğünü hatırlatarak, bugünkü belgede Rusya’nın NATO’nun güvenliğine doğrudan tehdit ve Çin’in NATO değerleri ve çıkarları karşısında sınama oluşturduğunun görüleceğini belirtti.

Caydırıcılık ve savunmanın kuvvetlendirileceğini kaydeden Stoltenberg, daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvet ve muharip formasyonda birlik ile önceden konuşlandırılmış askeri malzemelerin hazırlanacağını hatırlattı.

300 BİN ASKER…

Stoltenberg, 300 bin askerden oluşacağı açıklanan yüksek hazırlıklı kuvvetin gelecek yıl hazır olmasını beklediklerini, bu birliklerin kendi ülkelerinde hazır şekilde tutulacağını, masrafların ise farklı müttefik ülkelerce finanse edileceğini bildirdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA DAVET KARARI

Stoltenberg ayrıca Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından dün imzalanan üçlü muhtıranın ardından İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe davet edilmesi konusunda bugün karar alınacağını söyledi.

Stoltenberg, “Zirvede, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya davet edeceğiz, Putin açık kapı politikamızı değiştirmeyi başaramadı” açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, iki ülkenin üyelik sürecinde 30 NATO müttefiki ülkenin meclislerinin de onayına ihtiyaç bulunduğunu, onay süreçlerinin ne kadar süreceği konusunda bir öngörü yapamayacağını ifade etti.

UKRAYNA’YA DESTEK PAKETİ

Stoltenberg, bugün NATO Zirvesi’nde ayrıca Ukrayna’nın askeri ihtiyaçları konusunda kapsamlı destek paketi üzerinde uzlaşı sağlanacağını, yük paylaşımı, iklim değişikliği ve siber güvenlik gibi birçok konuda görüşmeler yapılacağını ve kararlar alınacağını kaydetti.

 

‘Çin-Rusya’ güncellemesi geliyor… İspanya’da tarihi NATO zirvesi başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!