Çin’den ABD’ye: Derhal iptal edin

Çin’in Washington Büyükelçisi Sözcüsü Liu Pengyu, ABD’nin Tayvan’a füze satışına onay vermesine tepki göstererek, "Tayvan'a füze satışı onayını derhal iptal edin" dedi.

featured

ABD’nin geçtiğimiz cuma günü Tayvan’a; Harpoon gemisavar füzeleri ve Sidewinder kısa menzilli havadan havaya füzeler de dahil olmak üzere 1,1 milyar dolar değerindeki füze satışını onaylamasının ardından Çin’den tepki geldi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin Tayvan’a füze satışı onayını “derhal iptal etmesi” gerektiğinin altını çizdi.

Liu, açıklamasında; “ABD’nin Tayvan’a füze satışı, Tayvan Boğazındaki barışa zarar veriyor ve aynı zamanda Çin’in iç işlerine de karışmış sayılıyor. Bu karar uluslararası hukuka ve temel ilkelere aykırıdır. Çin, bu durumun gelişmesine bağlı olarak meşru ve gerekli karşı önlemleri kararlılıkla alacaktır” ifadelerini kullandı.

ABD ise dün yaptığı açıklamada Tayvan için onaylanan satışların, ABD’nin uzun süredir devam eden politikasını yansıttığını ve bu tür satışların ‘Tayvan’ın güvenliği için gerekli’ olduğunu ifade etmişti. (İHA)

 

Çin’den ABD’ye: Derhal iptal edin

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Sovyetler Birliğinin nasıl yıkılıp dağıldığını gördük. Bayram ettiler. Fakat bu coğrafya toparlandı. Asya. Şimdi asıl kıyamet yakında ABD’de kopacak. Ve onun Asya gibi toparlanması söz konusu bile değil. Doğanın yasaları işleyecek. Maddenin üç halini mumla arasalar bile bulamayacak Amerika’nın çok meşhur evrensel hırsızları. Nasıl buharlaşıp yok olup gidecekler görecek bu dünya!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!