Çin’den, Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna tepki

Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusunun yankıları devam ederken Çin'den konu hakkında dikkat çeken bir açıklama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Finlandiya ile Çin'in dost olduğunu iki ülke olduğunu belirterek "NATO'ya katılma başvurusu doğal olarak ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek." ifadelerini kullandı.

featured

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmak için başvuru yapacaklarını açıklamaların ardından Türkiye ve Rusya’dan art arda tepkiler geldi. Konuya ilişkin sessiz kalamayan Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi ise kararın yeni sorunlar yaratabileceğini ifade etti.

‘KARŞILIKLI GÜVENLİK KAYGILARI GÖZETİLMELİ’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, Finlandiya’nın başvurusuna ilişkin soruya verdiği yanıtta, Çin’in, Avrupa ülkelerinin “güvenliğin bölünmezliği” ilkesini gözeterek dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir bölgesel güvenlik mimarisini, diyalog ve müzakere yoluyla, karşılıklı meşru güvenlik kaygılarına saygı temelinde kurması gerektiğini vurguladı.

Finlandiya ile Çin’in dost iki ülke olduğunu belirten Cao, “NATO’ya katılma başvurusu doğal olarak ikili ilişkilere yeni faktörler ekleyecek.” ifadesini kullandı. Cao, Avrupa’da kalıcı barış ve gerçek güvenliğin sağlanmasının ancak ortak, kapsamlı ve iş birliğine dayalı, sürdürülebilir bir güvenlik vizyonuna bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

NATO’NUN DOĞUYA DOĞRU GENİŞLEMESİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Çin sözcüleri, daha önce Rusya- Ukrayna Savaşı’na dair yaptıkları değerlendirmelerde, NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin Rusya üzerinde yarattığı tehdidin Ukrayna krizinin en önemli sebebi olduğunu savunarak, “güvenliğin bölünmezliği” ilkesinin önemini vurgulamıştı.

‘AVRUPA’YI BARUT FIÇISINA DÖNÜŞTÜRECEK’

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından, geleneksel tarafsızlık politikası izleyen İskandinav ülkelerinden Finlandiya’da hükümet NATO’ya katılma başvurusu yapmış, İsveç hükümeti ise örgüte katılma kararı almıştı.

Komünist Parti’nin yayın organı, milliyetçi çizgideki Global Times gazetesinde yayımlanan imzasız görüş yazısında, Finlandiya ile İsveç’in ittifaka olası katılımına ilişkin, “NATO’nun kuzeye genişlemesi Avrupa’yı yeni bir barut fıçısına dönüştürme riski taşıyor.” değerlendirmesine yer verilmişti.

Çin’den, Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 3 ay önce

  İskandinav masalı bitiyor. Türkiye için özgürlükleri terör destekçiliğiyle eş anlamlı olan kendi çapında dünyada ‘itibarlı’ bir yer edinmiş bu kuzey ülkeleri, esas itibariyle en büyük terör örgütü olan Nato’ya katılmayı talep ederek kendi arzularıyla Amerika’nın ayakyolu olmayı seçmişler. Katılamasalar bile ‘güvenilemez’ ülkeler olarak kalmaya devam ederler.

 2. 3 ay önce

  Çin boşa konuşuyor, bunların çıkarı söz konusu olunca diplomasi işlemez.
  Rusyaya gerçek destek olması gerekirdi direk savaş meydanında nede olsa sırada kendisi var.
  Rusyaya gelince, madem batı desteği var kukla ukraynada, neden tedbirini ona göre almadın.
  Bu savaşda en başarılı asker Çeçen askerleri olduğu için her cepheye onları yollamak istiyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!