‘Çocuğun yüzünde sigara söndürüldü’ iddiası… Bakanlıktan açıklama geldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca, Sevgi Evi'nde kalan 11 yaşındaki çocuğun yüzünde sigara söndürüldüğü iddiasının gerçeği yansıtmadığı, söz konusu izlerin alerjik reaksiyona bağlı olduğuna dair doktor raporu bulunduğu, iddia ile ilgili suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

featured

İstanbul Beykoz’da bulunan Galip Öztürk Sevgi Evleri Çocuk Yuvası’nda 11 yaşındaki B.S.’nin yüzünde görevliler tarafından üç kez sigara söndürüldüğünü iddia eden anne G.K., şikayetçi olmuştu. Yaklaşık 6 yıldır yurtta kalan 11 yaşındaki kızını görmeye giden anne, “Her zamanki yerde görüştürmediler, yanımızda müdür yardımcısı vardı. Kızım beni görünce ağlamaya başladı, sonra beni yurttan zorla çıkardılar” demişti.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, kızının kendisiyle görüşmek istemediğini belirten anne “Üç haftadır kızımı görmek için yanına gitmek istiyordum. Ancak kızım sürekli, ‘gelme’ diyordu. Dün akşam konuştum, ‘bu hafta da gelme’ dedi. Ben de gideceğimi söyledim. Daha sonra bana, ‘anne yüzümü görünce panik yapma’ dedi. Ne olduğunu sorunca, alerjiden yara olduğunu söyledi.” ifadelerini kullanmıştı.

‘FONDÖTENLE SAKLAMAYA ÇALIŞMIŞLAR’

Anne G.K. şu iddialarda bulunmuştu:

“Bu sefer müdür yardımcısı beni ana binaya aldı. Çocuk beni görür görmez ağlamaya başladı. ‘Bu yüzünün hali nedir?’ diye sordum. Müdür yardımcısı, yara çıktığını söyledi. Neden hastaneye götürmediklerini sordum. Doktor geleceğini söylediler. Baktım, çocuğun suratı yanık içinde. Bir de fondöten ile saklamaya çalışmışlar. Ama ona rağmen yanık içindeydi, sürekli ağlıyordu. Korkudan bir şey söyleyemedi. Fotoğrafını çekince bana ‘sil’ diye baskı yaptılar. Bildiğiniz sigara yanığı. Ben bağırmaya, ağlamaya başladım. Çocuğumu hastaneye götürmek istedim, vermediler. Resmen sigara söndürmüşler. Madem alerji niye vücudunun başka yerinde yok? Bu sigara yanığı. Her defasında bana sarılan çocuğum bu kez yanıma gelmiyordu, sürekli ağlıyordu.”

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA: SİGARA İZİ DEĞİL, CİLT PROBLEMİ

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ‘Sevgi evinde kalan 11 yaşındaki çocuğun yüzünde sigara söndürüldü’ başlıklı haber için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, “Söz konusu haberde adı geçen anne G.K., 18 Aralık 2022 tarihinde bakanlığımıza bağlı kuruluşta kalan kızı B.N.S.’yi ziyareti esnasında yüzünde görülen izlerin sigara yanığı izi olduğunu iddia etmiştir. B.N.S. ve kuruluştaki nöbetçi personel tarafından anneye, ‘izlerin sigara izi olmadığı, çocuğun aile hekimi tarafından muayene edildiği ve cilt problemi gerekçesiyle polikliniğe yönlendirildiği’ bilgisi verilmiştir. Anne, çocuğun beyanına rağmen yüzünün fotoğraflarını çekerek farklı kişilerle paylaşmıştır. Anne G.K.’nin çocuğunu hastaneye muayene amacıyla götürme talebi üzerine B.N.S. bir devlet hastanesine yönlendirilmiş ve izlerin alerjik reaksiyona bağlı olduğu, çocuğun yüzünde, vücudunda herhangi bir istismara veya şiddete bağlı ize rastlanmadığına ilişkin rapor alınmıştır” denildi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK’

G.K. hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtilerek, “İstanbul İl Müdürlüğümüz, kuruluşumuza yönelik olarak asılsız beyanlarda bulunan G.K. adlı şahıs ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacak, teyide muhtaç iddiaları haberleştiren internet sitesinin tekzip yayınlaması için de yasal haklarını kullanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘Çocuğun yüzünde sigara söndürüldü’ iddiası… Bakanlıktan açıklama geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Doktor raporu kesin dogrudur. Hic yalan doktor raporu duzenlenir mi. Memleketi berbat ettiniz, kimsenin kimseye guveni kalmadi.

    Cevapla
  2. 2 ay önce

    Annesi ne olur kızını ordan al çok ūzūldūm herşeyin bir çaresi var

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!