Çocuk istismarı davasında ’15 Temmuz’ savunması yapan imamın cezası belli oldu

Çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 2 yıldan beri tutuklu yargılanan imam K.Ö., kendini 15 Temmuz'da Diyanet'in çağrısıyla okuduğu sela ile savundu. Mahkeme, imamı 21 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

featured

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi’nde bulunan Hisami Cami İmamı 52 yaşındaki K.Ö, camide Yaz Kur’an Kursu’na katılan 9 yaşındaki erkek çocuk C.D.’ye caminin içinde bulunan imam odasında istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen 24 Ağustos 2021 günü tutuklanmıştı.

Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanık imam, iftiraya maruz kaldığını söyledi. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin yaşandığı gece Diyanet’in çağrısıyla sela okuduğu için çocuğun babasıyla tartıştıklarını belirten imam K.Ö, kendisinin belirli bir kesimin hedefi haline geldiğini, siyasi bir komploya maruz kaldığını iddia etti.

‘ESNAF BANA REİSİN İMAMI LAKABINI TAKMIŞTI’

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, mahalle esnafının kendisine ‘Reisin imamı’ lakabını taktığını ileri süren K.Ö, “Olay saatinde kamera kayıtlarına bakıldığında camide çok sayıda kişinin olduğu görülmektedir. Darbe teşebbüsü nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı üzerine selâ okudum diye bu olaylar başıma geldi” dedi.

Tanık olarak dinlenen temizlik görevlisi M.K ise K.Ö’ye ait imam odasının kapısının kilitli olduğunu, kapının önünde çocuk ayakkabısı ile imamın ayakkabısını gördüğünü söyledi. İmam odasına girmek istediğini kapı kilitli olduğu için giremediğini, odanın penceresinin bulunmadığını iddia etti.

Çocuk da imamın odasına götürüldüğünü, içerinin karanlık olduğunu burada istismara uğradığını anlattı.

ODANIN PENCERESİ VAR, İÇERİ AYDINLIK

Mahkeme heyeti 22 Nisan günü olay yerinde ayrıntılı keşif yapınca imam odasının tanık ifadesinin aksine penceresinin olduğunu, içerinin de çocuğun anlatımında geçtiği gibi karanlık olmadığını tespit etti. Kamera kayıtlarına bakıldığında ise imamın namaz öncesi caminin avlusunda ve cami içinde dolaşıp hareketli olduğu, çocuğun da sürekli imamın peşinde yürüdüğü belirlendi.

İmamın avukatı da, Diyanet İşleri Başkanlığının Diyarbakır’a gelerek idari yönden araştırma yaptığını ve bahse konu suçu işlemediği sonucuna varıp Siirt’e atadığını söyledi.

21 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme, sanık imamı çocuğa karşı cinsel istismar suçundan 16 yıl 10 ay 15 gün, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, zorla alıkoymak suçundan da 5 yıl olmak üzere toplam 21 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

Bir üye hakim ise karara muhalif kaldı. Üye hakim, tanık anlatımları, çocuğun ifadelerinde çelişkiler bulunduğunu, olay yerinde mahkemenin yapmış olduğu keşifte penceresi olmadığı ve içerinin karanlık olduğu iddia edilen imam odasında hem pencere bulunduğunu, hem de içerinin aydınlık olduğu için delil yetersizliğinden sanığın beraat etmesi gerekirken oy çokluğuyla mahkumiyetine karar verilmesi yönündeki çokluğun görüşüne katılmadığını belirtti.

Çocuk istismarı davasında ’15 Temmuz’ savunması yapan imamın cezası belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!