Çocuk istismarıyla gündeme gelen vakfın kapatılması için başvuru

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), çocuk istismarı skandalıyla gündeme gelen İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kapatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

featured

Halkların Kurtuluş Partisi, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, altı yaşındaki kızını tarikat üyesi Kadir İstekli’yle dini nikâhla ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması iddialarının ardından harekete geçti.

HKP avukatları, Hiranur Vakfı’nın kapatılması için bugün Taksim Gümüşsuyu’nda bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü 1’inci Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

DEVRİM KANUNU VE MEDENİ KANUN HATIRLATMASI

Dilekçede şunlar kaydedildi:

Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir Takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun halen yürürlüktedir. Bu kanun gereğince dini bir vakıf kurulması yasal olmadığı gibi yasaktır. Söz konusu vakfın kuruluşuna onay veren adli ve idari organlar da suç işlemişlerdir.

Türk Medeni Kanunu’nun 101. maddesi ‘Cumhuriyetin Anayasa ile belirlenen niteliklerine ve Anayasanın temel ilkelerine, hukuka, ahlâka, millî birliğe ve millî menfaatlere aykırı veya belli bir ırk ya da cemaat mensuplarını desteklemek amacıyla vakıf kurulamaz’ ifadelerine yer vermiştir. Kendi kızını 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz bıraktıran bir kişinin kurucusu olduğu vakfın çocuklarla temas kurabilme olanağına sahip olması cumhuriyetin tüm niteliklerine aykırıdır. Kaldı ki vakfın herhangi bir cemaat mensubunu desteklemek amacıyla kurulamayacağı da Türk Medeni Kanunu’nun emridir.

‘TÜM ORTAÇAĞCI VAKIFLAR VE CEMAATLER YAPATILMALIDIR’

Cinsel istismar şüphelisi olan baba Yusuf Ziya Gümüşel’in kurduğu ve yönettiği Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki külliyesindeyse ‘eğitimler’ devam etmektedir. Ülkemizin geleceği olan küçücük çocuklar muhtemel sapıkların ellerinde ortaçağcı fikirlerle zehirlenmektedir. Bu nedenle tüm ortaçağcı vakıflar ve cemaatler kapatılmalıdır. İşbu dilekçemizde Hiranur Vakfı’nın kapatılması için yasal başvuru yapma yetkisi ve göreviniz olduğunu hatırlatıyor talep ediyoruz.

Çocuk istismarıyla gündeme gelen vakfın kapatılması için başvuru

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!