Çocuklarımızın başına gelenler

Dr. Ceyhun Balcı yazdı...

featured

Türkiye 20 yıldır derinden sarsılıyor. Bu sarsıntılar son yıllarda yıkıcı etki gösterir oldu. Yaşamın her alanına egemen kılınan dinci-gerici baskı çocuklarımız üzerinde çok daha derin izler bırakıyor.

 • Kuran kurslarında tecavüze uğrayan çocuklarımız.
 • Cin çıkartacağım diyerek tecavüz eden sözde hocaların saldırısına uğrayan çocuklarımız.
 • Son olarak 6 yaşında hem de babasının onayıyla müridine sunulan çocuğumuz. Bunun adı açıkça tecavüzdür. Büyüklerinin rızası bu olaydaki “alçaklık” katsayısını artırmanın ötesinde anlam taşımamaktadır.

Cumhuriyeti kuranların yolundan ayrılmak çocuklarımızı da tecavüz nesnesine indirgemek anlamına gelmiştir. Çocukların yaşadığı ve geri dönüşü olanaksız incinmeyi çok daha fazla önemsemek ve öncelemek zorunluluğu açıktır.

Mustafa Kemal Paşa Doğu cephesinde savaşmayı (1916-1917) sürdürmektedir.

Muş yakınlarında tanık olduğu bir olay yürek parçalayıcıdır.

“Bir çocuk önde giden bir kadınla erkeğin peşindedir. Bir yandan onlara yetişmeye çalışırken diğer yandan gözyaşı dökmektedir.”

Mustafa Kemal Paşa erişkinlere seslenir.

“Neden çocuğunuzu geride bırakıyorsunuz?”

Aldığı yanıt :

“O bizim çocuğumuz değil ki!”

Belli ki çocuk anasını babasını yitirmiştir. Umarsızlıkla anası babası yerine koyduklarına sığınmaya çabalamaktadır.

Kurtarıcı ve kurucu olarak tüm Türk çocuklarının babasıdır hiç kuşkusuz Atatürk.

Her ne kadar biyolojik olarak evlat sahibi olmasa da iki elin parmaklarına varan sayıda evlat edinmiştir.

Cumhuriyeti kurmadan önce Çocuk Esirgeme Kurumu kurucusu Dr Mehmet Fuat Umay’ın ABD yollarına düşerek çocukları sahiplenmedeki çabalarını daha önceki bir yazımda konu etmiştim.

https://www.veryansintv.com/cocuk-bayraminda-mehmet-fuat-umayin-anisina/

Atatürk’ün otuzlu yıllarda Yalova yakınlarında rastlaştığı Sığırtmaç Mustafa’nın elinden tutuşu ve içinde bulunduğu durumdan kurtararak Türk ordusunun bir subayı olmasındaki eşsiz katkısı da bilinmeyi hak eden bir öyküdür.

Sığırtmaç Mustafa yokluk yıllarında babası tarafından Yalova’da bir çiftlik sahibine 3 TL aylıkla yanaşma olarak verilir. Böylece sofradan bir tabak eksilirken aile bütçesine biraz olsun katkı da sağlanmış olacaktır.

Yıl 1929!

Atatürk beraberindekilerle birlikte Yalova’daki çiftliğe giderken yolda sığırtmaç Mustafa’ya rastlar.

Tanışırlar!

İki Mustafa bir araya gelmiştir. Sığırtmaç Mustafa karşısındakinin kim olduğunu anlayınca şaşırsa da söyleşmeyi sürdürür.

Atatürk’ün, bir yıllık kazancı olan 36 TL vermek istemesi karşısında rahatsız olur sığırtmaç Mustafa. Almak istemez! Yanındaki bir avuç ceviz karşılığında kabul eder 36 TL’yi.

Biyolojik evladı olmayan Atatürk’ün çok sayıda evlatlığı olduğundan söz etmiştik. Yurdun hemen her köşesinden evlatlar edinmiştir. Sığırtmaç Mustafa onlara eklenmiştir.

Kısa süre sonra sığırtmaç Mustafa Yalova’dan alınır ve İstanbul’a getirilir. Önce hastaneye yatırılarak derlenip toparlanması sağlanır.

Ardından ver elini okul!

Kurtarıcı, kurucu ve devrimci önder, insanının yazgısını değiştirmeyi sürdürmektedir.

Yalova’da yokluk ve yoksunluk içinde kıvranan Sığırtmaç Mustafa’nın yaşadığı “Cumhuriyet Kimsesizlerin Kimsesidir” gerçeğiyle tanışmaktır.

Kuleli askeri lisesini bitirdikten sonra şanlı Türk ordusuna subay olarak katılmıştır.

Tarikatların ve onların arkasına saklanan alçakların kadınlara ve çocuklara bakışı iktidarın da gözetimi ve koruması altında sınır tanımaz bir noktaya erişmiştir.

Bu duruma son vermek Türk Milleti’nin elindedir.

Altı yaşında evlendirilen, 10 yaşında tecavüze uğrayan çocuğun yaşamında açılan derin yarayı iyileştirecek bir sağaltım ne yazık ki yoktur. Çocuklar geleceğimiz olduğuna göre bu çocuklar, dolayısı ile de geleceğimiz yitirilmektedir.

Cumhuriyeti kuranlara saygısı ve sevgisi olmadığı artık açık şekilde ortaya çıkan ve iktidarda kalmaktan başka amacı kalmamış olan bu iktidardan arka bahçesi de olan tarikatlara çıkışmasını ummak gerçekçilikle bağdaşmaz.

Hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da Cumhuriyet ayarlarına dönmek olmazsa olmaz gerekliliktir.

Çocuklarımızın başına gelenler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  Cumhuriyet olmazsa olmaz.Ancak Cumhuriyet ve Demokrasi düşmanı,dinin dalkavukları,din pa zarlayıcılarının başı ezilmedikçe Cumhuriyetin uygulanması zor olacaktır. Zira kendilerinin istedikleri İslam cumhuriyetidir.Ancaaak maalesef kuramayacak ve defolup gireceklerdir…

 2. 2 ay önce

  Tüm Cemaat ve Tarikatların kapatılması gerekiyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!