Çocukların ‘korku evi’… Öğretmen şiddeti kamerada

Tekirdağ Kapaklı'daki ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evi'nde 2 öğretmenin öğrencilere şiddet uygulandığı ve kreşte uyumayan çocukları öğretmenlerin bağlayarak uyuttuğu ortaya çıktı. Ailelerin suç duyurusu üzerine, savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, kreşteki 2 öğretmenin işine son verildi. 

featured

Olay, temmuz ayında Kapaklı’da, ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde meydana geldi. Anne E.E., evde kızı D.E.’nin oynadığı bebeğini ellerini kurdele ile arkadan bağlayıp uyutması üzerine şüphelendi.

Annesinin bunu neden yaptığını sorduğu D.E., kreşte uyumayan çocukları öğretmenlerinin bağlayarak uyuttuğunu söyledi. Bunun üzerine E.E., bağlayan öğretmenlerin isimlerini kızından öğrendi, diğer velilerle irtibata geçti.

YÖNETİM, ÇOCUKLARIN KREŞLE İLİŞKİSİNİ KESTİ

E.E., 250 öğrencisi bulunan kreş yönetimi ile görüşmek istedi. Olumlu talep alamayan veliler, bu yılın haziran, temmuz ve ağustos ayına ait güvenlik kamerası görüntülerinin kayıtlarının incelenmesini istedi. Bu talebi de kabul etmeyen kreş yönetimi, 7 çocuğun kreşle ilişkisini kesip ailelerine durumu mail ile bildirdi.

Velilerin suç duyurusunda bulunması üzerine Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili inceleme başlattı. Savcılık kamera kayıtlarına el koyarak, incelemeye aldı.

Görüntülerde, bir öğretmenin çocuğu tutup yere attığı, bazı çocukları itip kaktıkları, üzerlerini değişirken sert davrandıkları, bir öğretmenin çocuğu yere sert bir şekilde oturttuğu, çocukların yattıkları yatakları taşırken, başına çarptığı, ağlayan çocuğu zorla bezle masa sildirdikleri, sert davrandıkları çocukların ağladığı, bir çocuğun eline ve yüzüne vurdukları yer aldı.

İKİ ÖĞRETMENİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Görüntülerin incelenmesinin ardından 7 veli, öğretmenler, S.M. ve B.Y. ile kreş idarecileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin soruşturması sürerken, kreş yönetimi, olayın duyulmasının ardından 2 öğretmenin görevine son verdi. Velilerin cep telefonlarına kreşten gönderilen mesajlarda ise, “Sevgili velilerimiz. Görüntüleri üzüntüyle izlemiş bulunmaktayız. Bahse konu öğretmenlerimizin işine son verilmiştir. Hukuki süreç başlamıştır, konuyla ilgili detaylı açıklama üst yönetim tarafından yapılacaktır” denildi.

ÇOBS’DAN AÇIKLAMA

ÇOSB yönetiminden konuya ilişkin yazılı açıklama da yapıldı. Bölge müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren Özel ÇOBS Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile ilgili basında yayınlanan görüntülerle ilgili açıklama yapma gereği duyulduğu belirtilerek, “Görüntülerdeki konu, yargıya intikal ettirilmiş olup, bölge müdürlüğümüz tarafından söz konusu çalışanların, işine son verilerek idari tahkikata başlanmış olup, tahkikat devam etmektedir. Kreşimizdeki diğer çocuklarımızın ve velilerimizin etkilenmemesi için büyük bir titizlikle üzerinde durduğumuz konuyla ilgili kişiler hakkında idari gerekli işlemlerin yapılacağını ve yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.

İDARECİLER GÖREVDEN ALINDI

Çocuklara şiddet uyguladığı belirtilen 2 öğretmenin ardından kreşin 5 yöneticisi de görevlerinden alınıp, haklarında soruşturma başlatıldı. ÇOBS yönetiminden yapılan açıklamada, “Bölge müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevimiz hakkında basında yayınlanan görüntülerle ilgili olarak yönetimimizin aldığı karar doğrultusunda kreş idarecilerinin görevlerine son verilmiştir. Kamuoyuna duyurulur” denildi.

VELİLERDEN TEPKİ

Öte yandan kreşe akın eden veliler, çocuklarını almak istediklerini dile getirip, yöneticilerle tartıştı. Olaya sert tepki gösteren veliler, aylardır süren şiddete karşı neden önlem alınmadığını sordu. Velilerden biri, yöneticilerin güvenlik kameralarını izlememesine de tepki gösterip, “Yöneticiler bu şiddete karşı aylarca neden sessiz kaldı. İzlemiyorsanız niye kreşte kameralar var?” dedi.

Veliler, tepki göstermelerinin ardından çocuklarını alarak kreşten ayrıldı.

Çocukların ‘korku evi’… Öğretmen şiddeti kamerada

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Çocukların yetişkinlerden çektiği bunca eziyet nedir ya…
  Bir erkek olarak eleştiriyorum; Türkiye sadece yetişkin erkeklerin yaşayacağı bir yer mi?

  • 2 ay önce

   bütün İslam ülkeleri sadece yetişkin erkeklerin yaşayacağı yerlerdir.

 2. 2 ay önce

  Sokak hayvanları toplatılsın! Çoluk çocuğumuzu okula yollarken korkuyoruz. Sokakta köpek olmaz. Toplumun en mühim sorunu sokak köpekleridir. Hayatlarımız tehlikede. Avrupa’da sokakta hayvan yok. Senede kaç çocuğu köpek ısırıyo haberiniz var mı? Köpekler en büyük tehlike. Çok büyük tehlike! Eeen büyük tehlike! Sokakta köpek ısırıyo, kırda arı sokuyo, denizde deniz anası yapışıyo… Devlet hepsini toplasın barınağa veya uyutsun!

 3. 2 ay önce

  Biz sokaklardan köpekleri toplayın derken çocuk bakım evlerine öğretmen, idareci yapın demedik. Allah belanızı versin. Bu meleklere yaptığınız reva mı?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!