Çok konuşulan kararlara imza atmıştı… Adalet Bakan Yardımcılığına Akın Gürlek atandı

Adalet Bakan Yardımcılığına AYM kararını tanımamasıyla konuşulan hakim Akın Gürlek getirildi.

featured

Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Akın Gürlek’in atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Akın Gürlek atandı. Atamanın 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU ‘YENİ ZEKERİYA ÖZ’ DEMİŞTİ

Gürlek, eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sözcü gazetesi yazarlarının ceza aldığı davaların da hâkimiydi.

Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’na ilişkin verdiği hak ihlali kararını uygulamayarak AYM’nin kararını tanımamıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20 Ekim 2020’deki grup toplantısında Gürlek’i ‘Yeni Zekeriya Öz’ diye nitelendirmişti. Gürlek, bu sebeple Kılıçdaroğlu’na açtığı 75 bin TL’lik tazminat davasını kaybetmişti.

Gürlek, Fethullah Gülen’in kardeşi Seyfullah Gülen ve iki oğlunun karıştığı ve kapatılan tecavüz dosyasına ilişkin haberleri yasaklatmasıyla da gündeme gelmişti.

DANIŞTAY ÜYESİ SEÇİLDİ

Öte yandan, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Anayasa’nın 155’inci maddesi ile Danıştay Kanunu’nun 8 ve 9’uncu maddeleri gereğince Danıştay üyeliğine seçildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, boş bulunan 3 Danıştay üyeliği yapılan seçime ilişkin karar da Resmi Gazete’de yer aldı. Böylece, HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Barış Tüfenkci, Konya Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Kenan Balan ve Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurten Çolakoğlu, Danıştay üyeliğine seçildi.

Çok konuşulan kararlara imza atmıştı… Adalet Bakan Yardımcılığına Akın Gürlek atandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!