Çorum Valisi’nden İskilipli Atıf savunması

featured

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Mili Mücadele düşmanı İskilipli Atıf’ın anmasına katılmasına yönelik eleştirilere “Serçeden korkan darı ekmez” yanıtını verdi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile Kuvayi Milliye’ye düşmanlık yapan Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf anmasına katılması nedeniyle gelen eleştirilere yanıt verdi. Vali Çiftçi, İskilipli Atıf’ın Kuvay-ı Milliye’ye karşı olmadığını aksine İstiklal Savaşı’na katılanları mücahit olarak nitelendirdiğini öne sürerek, “Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır” iddiasında bulundu.

Vali’nin anmaya katılmasını haberleştiren gazetecileri sosyal medya hesabından engellediği görüldü.

Cumhuriyet karşıtı İskilipli Atıf için ‘devlet’ tam kadro!

‘ELBET BİR GÜN…’

Cumhuriyet’ten Seyfettin Mete’nin haberine göre, açıklamasının devamında, kendisine yapılan eleştiriler için “Serçeden korkan darı ekmez” diyen Vali Çiftçi, İskilipli Atıf’ı şu sözlerle savunmaya devam etti:

“Tarihi gerçekler ışığında İskilipli Muhammed Atıf Efendi milletin vicdanında suçsuzdur, hain değildir, Kuvay-ı Milliye’ye karşı değildir, İstiklal Savaşına katılanları fisebilillah mücahit olarak nitelendirmiştir, Anadolu hareketi aleyhine bildiri hazırlamamıştır, imzalamamıştır, İngiliz ve Yunanlılarla birlik olmamıştır.

Elbet bir gün hakikat güneşi doğacak ve Muhammed Atıf Efendi hakkında yapılan tezvirat def ü ref olacaktır. Yine ümit ediyorum ki, bir gün, itibarı iade edilecek ve milletimiz nezdindeki şerefli hatırası kıyamete kadar tertemiz yaşamaya devam edecektir.”

İskilipli Atfı neden idam edildi? İşte o karar

Çorum Valisi’nden İskilipli Atıf savunması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Bunlardan çok var. Vali olmuş ama, adam olamamış.
  Bunlar ki, harap ettiler köyü, Sorarlarsa kim söyledi, Soranın da avradını.

 2. 1 sene önce

  “İngiliz Muhipleri Cemiyeti’nin emri altında ve İskilipli’nin başında olduğu Teali İslam Cemiyetinin ihanet bildirileri 30 Ağustos 1920’de Yunan uçaklarıyla Anadolu’ya atıldı.”… Bu tarihsel gerçektir senin inkarınla değişmez..

 3. 1 sene önce

  vali bey doğru söylüyor, iskilipli atıf Kuvay-ı Milliye karşıtı olarak hazırlanan bildiriye imza koymamıştır, zaten istiklal mahkemesi zabıtlarını okursanız kendisine böyle bir suçlama, vatana ihanet iddiası vs bir suçlama yoktur, şapka kanunundan 3 yıl önce yazdığı kitap ve şapka karşıtlığı nedeniyle devrim kanunlarına muhalefetle suçlanıp idam edilmiştir, Allah Rahmet eylesin, onun gibi çok şehidimiz var, Allah bu chp yi bildiği gibi yapsın

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  biz alısığır feto trollerine.
  ama abilerinin söylediği fesli deli kadir hikayeleri yerine tur biraz tarih oku.
  yazdığı bildiri ingiliz yunan uçakları tarafından ülkeye saçilmiştir. ve sevgili hocamızın işlediği suçların netliği bakimindan tıpkı şimdiki Fethullah köpeği gibi kaçacak yeri kalmamıştır.
  tipko onu ananlar ve sevenleri gibi
  VATAN HAİNIDIR. .

 5. 1 sene önce

  Buraya dadanan ampül kafalı maaşlı trol! Ya, bi gidip yandaş yalaka ak-it’te yazsana sen, çünkü burada kimse seni kaale almaz! Ne işin var burada? Güneş balçıkla sıvanmaz, hainin yaptıklarını gizlenmez. Allah senin gibilere akıl fikir versin ıslah etsin, yoksa kahhar ismi Celili ile muamele etsin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!