Çorum’da maden işçileri yer altına indi… ‘İşsizlik ile tehdit edildik’

Çorum’un Dodurga ilçesinde bulunan Alpagut Linyit Kömür madeninde çalışan işçiler, işletmenin 84'ü sendika üyesi olan 88 işçiyi 6 ay boyunca ücretsiz izne göndermeye çalıştığını belirterek yer altında eylem yapmaya başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan işçiler, "işsizlik ile tehdit edildik" dedi.

featured

VERYANSIN TV

Sendikaya üye oldukları için 6 ay ücretsiz izni gönderilmeye çalışılan ODAŞ grubuna ait Alpağut linyitleri kömür işçileri, dün gece yer altına indi.

6 ay ücretsiz izni kabul etmeyen işçiler, işlerini geri alıncaya kadar yer altından çıkmayacaklarını, sonuna kadar direneceklerini belirtti.

İşçi aileleri, alanda toplanıp çocuklarını beklemeye başladı. Grevdeki çalışma arkadaşlarına, yemek indirmelerine izin verilmediğini söyleyen işçiler, “Eğer bu tavrına devam ederse işletmenin zoruyla eylem açlık grevine dönüşecek” dedi.

‘İŞSİZLİK İLE TEHDİT EDİLDİK’

İşçilerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“ODAŞ Grubu’na bağlı Yel Enerji Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. işçileri olarak Çorum ili Dodurga İlçesi Alpagut Köyünde bulunan yer altı kömür işletmesinde yaklaşık 7 yıldır çalışmaktayız. 25.08.2017 tarihinde yapılan tescil ile Türkiye Kömür İşletmesi bünyesindeki Alpagut Dodurga Linyitleri arasında imzalanan rödovans sözleşmesi ile Yel Enerji şirketi bünyesine dahil ederek kömür madenini çalıştırılmaya başlamıştır.

Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı işyerinde çıplak ücret haricinde hiçbir yan hak verilmemekte, yer altı maden işçileri olarak bizler kendi imkanlarımızla işyerine geliyor, yemeğimizi yanımızda getiriyoruz. Şirket yetkililerinden en temel yan haklarımızı talep ettiğimizde herhangi bir cevap bulamadık. Aralık 2023 yılında DİSK’e bağlı Dev.Maden-Sen’e üye olduk. Sendikamız 2 Şubatta Çalışma Bakanlığından olumlu yetki belgesi aldı. Ancak işveren mahkemeye itirazda bulundu ve mahkeme süreci başladı. Özellikle yetkili olmayan bir mahkemeye başvurarak davanın uzaması sağlandı. Bu süre zarfında ise işyerinde sendikalı olan işçilere dönük sendikasızlaştırma politikaları yürütüldü. Birçok arkadaşımız işveren vekilleri tarafından sendikadan istifa etmeye zorlandı. Sendikamız ilgililer hakkında TCK nın 118. Maddesi gereğince suç duyurusunda bulundu. Bizlerin birlik ve beraberliği bozulmayınca iş yerinde İSG ile ilgili bahaneler üretilerek işsizlik ile tehdit edildik.

‘SENDİKALI OLDUĞUMUZ İÇİN BİZLERİ ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARMAK İSTEDİLER’

Şimdi ise Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi’nden aldıkları bir rapor ile 84’ü sendika üyesi olan 88 işçiyi 6 ay boyunca ücretsiz izne göndermeye çalışmaktadırlar. Rapor bizlere gösterilmemekte, bir örneği tarafımıza verilmemektedir. Rapor hakkında sözlü olarak verilen bilgiye göre yerüstünde çatlaklar olduğu yönündedir. Yer altı madenciliğinde olağan bir durum olduğu gibi işletmenin rödovansla aldığı 2017 tarihinde de bu çatlaklar mevcuttur. Bu tarihten bu yana işletme üretime devam ederken sendikalı olduğumuz için bizleri ücretli izne çıkarmak istemektedirler. Aynı zamanda sendikalı olmayan 50 arkadaşlarımız ise yer altında çalışmaya devam etmekte, bir kısmı da işletmenin Fethiyedeki inşaatına gönderilmiştir. İşletmenin durdurulması söz konusu değildir. Sendikalı işçilerin işyerinden uzaklaştırılması için bir süreç işletilmektedir.

Yetkililerden işyerindeki sendikal baskıların son bulup zorla 6 aylık ücretsiz izin baskısına karşı bizlere destek olmasını talep ediyoruz.”

DİSK ve Dev Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve Başkan yardımcısı Ahmet Remzi Atasoy de bugün direniş alanına geldi.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan müfettişler, madene denetime geldi. 

 

Çorum’da maden işçileri yer altına indi… ‘İşsizlik ile tehdit edildik’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!