‘Cübbeli Amiral’in saklanan ifadesi… MSB’nin yanıt vermediği sorular

Makam aracıyla gittiği bir tarikat merkezinde üniforması üzerine giydiği cüppe ve sarıkla görüntülenen Amiral Mehmet Sarı, görüntülere rağmen disiplin cezası verilmeden emekli edilmesiyle ilgili sorulara Milli Savunma Bakanlığından yanıt gelmiş değil. Cübbeli Amiral'in tarikat evindeki görüntüleriyle ilgili bakanlığa nasıl bir savunma yaptığı da merak konusu...

featured

Kamuoyunda “sarıklı-cübbeli amiral” diye bilinen emekli İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “askeri üniformalı vesikalık” fotoğrafını bir Whatsapp grubunda paylaştığı için şikayetçi olduğu Deniz Yarbay F.K.’yla ilgili gelişme önce gün ortaya çıkmıştı. Şikayet üzerine Yarbay F.K.’nın açığa alınmış ve hakkında iddianame hazırlanmıştı. 11 Nisan’da ilk duruşması görülecek.

“Sarıklı/Cübbeli Amiral”le ilgili gelişme tartışılırken Sözcü yazarı Aytunç Erkin, olayla ilgili yeni ayrıntılar paylaştı.

Erkin’in yazısının satır başları şöyle:

“(…) Sarıklı-cübbeli amiral” ve F.K. dosyasını incelerken aklıma bir cümle takıldı!

Şikayetçi amiral Mehmet Sarı fotoğrafı ortaya çıktıktan bir ay sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayette diyor ki: “… Müvekkilin, bir arkadaşının özel mülkiyete tabi ve mesken olarak kullandığı evine ziyaret maksadıyla gittiğinde, resmi özel üniformasıyla namaz kıldığı sırada, birisi ya da birileri tarafından gizlice ve kasıtlı olarak, müvekkilin bilgisi ve rızası dışında birtakım resimlerinin çekildiği… (26 Nisan 2021/Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesinden)”

Buradaki kritik cümle şu: “Bir arkadaşımın evi… Üniformamla kıldım…” Ancak; fotoğraflardan da anlaşılıyor ki resmi üniformanın üzerinde cübbe ve sarık var! “

Bir sorum daha var: Resmi aracıyla gittiği evde bu fotoğrafı kamuoyuna yansıyan Mehmet Sarı’yla ilgili aylar sonra başlayan bir soruşturma olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmada mutlaka bir ifade verdi! Bu ifadesinde Sarı “Ben Kurdoğlu cemaatine mensubum” dedi mi? Makam aracını kullanan şoförü de “Her hafta bu eve giderdik” diye bir cümle kurdu mu?

YANITSIZ BIRAKILAN SORULAR

Şimdi sizlerle bir konuyu daha paylaşacağım:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a beş kez yazılı soru önergesi veren, 2021 YAŞ kararıyla emekli edilen Mehmet Sarı hakkında yürütülen soruşturmanın akıbetini soran CHP’li Murat Bakan, bugüne kadar hiçbir önergesine yanıt alamadı. CHP’li Bakan son önergesinde (4 Ağustos 2022) şunları kaydetmişti:

“… Bugün YAŞ toplanıyor. Bu yüzden ‘sarıklı amiral’ konusunda kamuoyunun hafızasını tazelememiz gerektiğini düşündük. Mehmet Sarı geçen yıl YAŞ kararlarıyla emekli edilmişti. Ancak hakkındaki soruşturmanın akıbetini bir türlü öğrenemedik. …

Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği’nin 25. Maddesine göre: Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren durumun oluştuğunun disiplin amirleri tarafından tespit edilmesinden itibaren bir yıl ve her halde disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren beş yıl geçtikten sonra aynı sebeple yüksek disiplin kurulu tarafından ayırma cezası verilemez. …

Anladığımız kadarıyla Mehmet Sarı hakkındaki disiplin soruşturması gündeme alınmadı ve zamanaşımına uğratıldı. YAŞ ile emekliye sevk edilen sarıklı amiralin, cezasız kalması sağlandı. Bu ‘ödül,’ tüm cemaat ve tarikatlar için bir zafer ve cesaret unsuru oldu.

Artık gözlerine sürme çekenler, odalarında zikir çekenler, mensubu oldukları tarikatlara göre takkelerini takıp ibadet edenler biliyor ki disiplin açısından başlarına hiçbir şey gelmeyecek, biliyor ki kayırılacaklar, gözetilecekler, korunacak ve ödüllendirilecekler.

SONUÇ: En çok merak ettiğim emekli Amiral Mehmet Sarı’nın Milli Savunma Bakanlığı’nda yaptığı savunma?”

CEM GÜRDENİZ’İ DE ŞİKAYET ETMİŞTİ

Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, “Kendisine karşı hakaret, iftira ve inanç hürriyetinin kullanılmasının engellenmesi suçlarının işlendiğini” ileri sürerek Mavi Vatan’ın isim babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Sarıklı Amiral, Gürdeniz’in şu sözleri üzerine şikayetçi olmuştu:

“Kutsal üniforma üzerine sarık takarak dolaşan, makam aracıyla çekinmeden tekkeye giden bir amiralin varlığında rahatsız olmamak, mümkün mü? Ömrünü bahriyeye adamış, o kutsal ocaktan mezun olmuş kişileri rahatsız etmez mi? Unutmayın ki, 15 Temmuz gecesi Türk bahriyesinin 55 amiralinin 33’ü sarıklıydı.”

Şikayet üzerine İstanbul Adliyesi’nde ifade veren Gürdeniz, şöyle konuşmuştu:

“Cumhuriyetin bu duruma düşmesinden son derece üzülüyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu neredeyse 100. yaşına girmiş olan Cumhuriyet devrimlerine aykırı hareket eden bir zatın beni şikayet etmesi üzerine buraya geliyorum düşünebiliyor musun…

Adamın işlediği zaten Cumhuriyete aykırı bir davranış. Bu kişi hakkında bir soruşturma yok. Bu kişi hakkında Cumhurbaşkanı, iktidar partisi sözcüsü ‘sarıklı amiral’ terimini kullanıyor. ‘Bunlar kabul edilemez’ diyor. Ama biz geliyoruz burada kabahatler soruşturma savcısına ifade veriyoruz.

Bu Cumhuriyetin kaldırabileceği bir şey değil. Türk hukuk sistemi açısından da çok ciddi bir sorun. Sayın savcıya da söyledim burada aslında Cumhuriyete karşı işlenen kabahat benim tarafımdan değil. O zat tarafından yapılmıştır.

Hiçbir dinde üniforma üstüne dini kisve giyinmez. Devletin imkanlarıyla bu tip ibadet yerlerine gidilmez. İbadet kutsaldır, vicdani alandadır bunu hepimiz kabul ediyoruz. Ama devletin üniformasının üstüne dini kisveler giyilemez.”

‘Cübbeli Amiral’in saklanan ifadesi… MSB’nin yanıt vermediği sorular

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!