Cumartesi Anneleri 1000. kez buluştu

Kayıp yakınlarının oluşturduğu "Cumartesi Anneleri", Beyoğlu'nda 1000. kez oturma eylemi yaparak kayıp yakınlarının bulunmasını talep etti.

featured

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Cumartesi Anneleri’nin bininci hafta eylemine izin verileceğini açıklamıştı.

Kayıp yakınlarının oluşturduğu “Cumartesi Anneleri”, Beyoğlu’nda 1000. kez oturma eylemi yaparak kayıp yakınlarının bulunmasını talep etti.

Anneler, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi yaptığı oturma eyleminin 1000’incisinde ellerinde yakınlarına ait fotoğraflar ve karanfiller taşıdı.

Anneler adına basın açıklaması yapan Sebla Arcan, “kalplerinde derin yaraların açıldığını, sevdiklerinin mezarlarına bile sahip olamamanın tarifsiz acısını yaşadıklarını” söyledi.

Arcan, kayıplardan geriye sadece isimleri ve kucaklarındaki fotoğrafları kaldığını belirterek, “1000 haftadır, hiç dinmeyen bir ağrıyla ve aynı zamanda hiç bitmeyen bir umutla Galatasaray Meydanı’nda bir araya geliyoruz.” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ise “Cumartesi Anneleri’nin bir adalet arayışı olduğunu” dile getirdi.

Bu grubun Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yasaklamalarla ve müdahalelerle karşı karşıya kaldığını belirten Çelik, “Dolayısıyla hem buradan hem ‘Cumartesi Anneleri’nin adalet arayışının yanında olduğumuzu belirtmek isteriz hem de eylemlerini gerçekleştirebilmeleri için bu yasaklamaların bir an önce sona ermesini istediğimizi ifade etmek isterim.” diye konuştu.

KİMLER KATILDI?

Eyleme, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkan Elçi, Okan Konuralp, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ile Tülay Hatimoğulları, milletvekilleri Pervin Buldan, Meral Danış Beştaş, Emek Partisi milletvekilleri Sevda Karaca, İskender Bayhan, TİP Milletvekili Ahmet Şık, eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Mithat Sancar, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ve diğer CHP’li belediye başkanları katıldı.

Cumartesi Anneleri 1000. kez buluştu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!