Cumhur İttifakı ortağından 'asgari ücret' çıkışı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici asgari ücretin 4 bin 500 lira seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Cumhur İttifakı ortağından 'asgari ücret' çıkışı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Türkiye'de üretim artıyor, ihracat artıyor, istihdamda azalma yok ama pahalılaşan hayattan, dar gelirliler ve sabit ücretliler en olumsuz etkilenen kesim oldu." dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'ı ziyaret eden Destici, asgari ücret konusu başta olmak üzere gündemi değerlendirdi.

Destici, Konfederasyon binasındaki görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının tüm dünyayı ekonomik krize sürüklediğini, Türkiye'nin de bundan etkilendiğini belirterek, Türkiye'nin geçmişten bugüne kırılgan bir ekonomiye sahip olduğunu ifade etti.

Destici, "Artık borçlanmayla değil, dışarıdan sıcak para bularak değil, kendimiz üreterek, yatırım yaparak, bunu destekleyerek, istihdamı artırarak bir ekonomik mücadele vereceğiz." diye konuştu.

'DAR GELİRLİLER VE SABİT ÜCRETLİLER OLUMSUZ ETKİLENDİ'

Bu ekonomik mücadelenin Türkiye üzerinden yüksek faizler kazanan, kar elde eden finans çevreleri ile uluslararası güçleri rahatsız ettiğini ve bundan dolayı Türkiye'ye baskı yapıldığını dile getiren Destici, "Türkiye'de üretim artıyor, ihracat artıyor, istihdamda azalma yok ama pahalılaşan hayattan, dar gelirliler ve sabit ücretliler en olumsuz etkilenen kesim oldu." ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

Artan enflasyon ve döviz kurlarındaki yükseliş sebebiyle asgari ücretin 6 ayda bir belirlenmesi önerisinde bulunan Destici, ayrıca asgari ücretin 4 bin 500 lira seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Destici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜİK binasına giderek açıklama yapmasını siyasi bir manevra olarak değerlendirdi.