Cumhur ittifakında baraj çatlağı

featured

Cumhur İttifakı’nda yer alan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7’lik seçim barajına karşı çıktı.

Cumhur İttifakı’nda yer alan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7’lik seçim barajına karşı çıktı. Destici, “Başkanlıkla yönetilen hangi ülkede baraj var? Başkanlık sisteminde baraj olmamalı” dedi. Partisinin AKP’ye, barajın kaldırılması ya da en fazla yüzde 3 olması önerisini ilettiğini belirten Destici, “Baraj konusunda yüzde 5 üzerinde mutabakat vardı, yüzde 7’ye yükseltildi. Meclis açılana kadar tekrar görüşüp fikirlerimizi dile getireceğiz” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de seçim barajının “yüzde 7 olarak tescillendiği” yönündeki açıklamalarıyla ilgili konuştu. 

BBP olarak, partisinin seçim ve Siyasi Partiler Yasası ile ilgili değişiklik önerilerini AKP içinde çalışan heyete ilettiklerini anımsatan Destici, partisinin “sıfır baraj” önerdiğini ancak uzlaşma ile karar alınacağı için barajın en fazla yüzde 3 olmasına da karşı çıkmadığını vurguladı:

“Çünkü sistem değişikliği ile yönetimde istikrar sağlandı ve dolayısıyla temsilde adaleti güçlendirmek lazım. Milletvekillerini daha güçlü hale getirmek, kendi iradeleriyle oy kullanabilecekleri hukuki ve demokratik sistemi getirmek lazım. Darbe anayasasının ürünü bu Seçim Kanunu’ndan ve Siyasi Partiler Kanunu’ndan Türkiye’nin kurtulması lazım. Bizim önerimiz sıfır baraj ama tabii ki bir uzlaşma arayışımız da olduğu için baraj maksimum yüzde 3 olabilir.”

“Aslında Hazine yardımı da hakça verilmiyor. Onun için ‘Anayasaya uygun şekilde düzeltilsin, düzeltilemiyorsa da kaldırılsın’ dedik. Yerel yönetimlerle ilgili daha acımasız bir baraj var. Yüzde 11 oy alınca, 1 üye alıyorsunuz, onun da düzeltilmesi lazım.”

Barajın sıfırlanması talebini demokrasi temsilde adaletin sağlanması için istediklerini belirten Destici, her ne kadar barajın sıfırlanması konusunda ısrarlarını sürdürecek olsalar da bu durumun ittifakta bir kriz yaratmayacağı görüşünde:

“Sistemi değiştirdiysek, Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu’nun da değişmesi lazım, uyum yasasından kastedilen budur. Sıfırlanması lazım, olmuyorsa da azami yüzde 3 diyoruz. Tabii neticede 3 parti arasında görüşülen bir şey. Dolayısıyla ittifakın iki partisi yani çoğunluk uzlaştıysa, buna saygı duyarız ama biz kendi fikrimizi de söyleriz. Bu ittifakın çatırdadığı ya da ittifak içinde bir kriz anlamına gelmez. Yani bizim ittifakımız devam ediyor. İttifak zaten barajı geçtiği için ittifak içinde bir baraj da olmadığına göre bizim açımızdan bir problem yok.”

‘DAR, DARALTILMIŞ BÖLGE DOĞRU DEĞİL’

Partisinin dar veya daraltılmış bölge sistemini de doğru bulmadığını belirten Destici, dar bölge sisteminde barajın yüzde 50’nin üstüne çıktığını ve yüzde 49,9 oy alanın oyunun da boşa gideceği anlamına geldiğini ifade etti.

Destici, BBP olarak bunun tam tersi; yani her bir ilin tek bir seçim çevresi sayıldığı bir sistem önerdiklerini, böylece İstanbul gibi büyük illerde, en az oy alan siyasi partinin bile milletvekili çıkarma şansına kavuşacağını söyledi.

‘YÜZDE 5’DE MUTABAKAT VARDI TEKRAR GÖRÜŞECEĞİZ’

Peki AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7 baraj oranına ilişkin BBP, ittifak ortakları ile yeniden görüşecek mi?

Mustafa Destici, TBMM’nin yeni yasama yılının başlayacağı Ekim ayına kadar AKP’yle görüşüp barajın aşağı çekilmesi yönündeki görüşlerini yeniden ileteceklerini söyledi. Destici, Bahçeli ve Erdoğan’ın açıklamaları öncesi “yüzde 5” üzerinde bir uzlaşma olduğuna dikkat çekti:

“Tabii biz Meclis’in açılmasına kadar barajın sıfır olması ya da azami yüzde 3 olması yönündeki görüşümüzü, tekrar görüşüp dile getireceğiz. Çünkü 10 ile 7 arasında 3 puanlık bir fark var ama bence o da yüksek bir baraj. Parlamenter sistemde bunu izah edebilirsiniz. Nedir, temsilde adalet yönetimde istikrar. Ama zaten bu sistemde yönetimde istikrar sağlanmış, temsilde adaletin sağlanması için de baraj olmamalı. Başkanlıkla yönetilen hangi ülkede baraj var? Başkanlığa geçmişsek baraj olmaması lazım.”

Kaynak: BBC Türkçe

Cumhur ittifakında baraj çatlağı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 11 ay önce

  Üvey evlatlar

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  Destici’ nin söyledikleri dikkate değer!

  Cevapla
 3. 11 ay önce

  Destici adam olsa liderlerinin katilleriyle gezmez.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!