Erdoğan ve Reisi’den Tahran’da ortak açıklama… ‘Ziyaret dönüm noktası’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da Cumhurbaşkanı Reisi ve İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Temasların arından Erdoğan Reisi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın "Astana", Reisi'nin "ziyaret dönüm noktası" sözleri dikkat çekti.

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Tahran’da temaslarda bulunuyor.

Erdoğan’ı, Sadabad Sarayı’ndaki tören alanına gelişinde Reisi karşıladı. Erdoğan ile Reisi’nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları çalındı.

Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Reisi, daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Törende, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

ERDOĞAN REİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan ve Reisi, daha sonra baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti. Sadabad Sarayı’nda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü.

Basına kapalı görüşmede, iki ülke heyetleri de hazır bulundu.

HAMENEY İLE DE BİR ARAYA GELDİ

Erdoğan ardından İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de bir araya geldi.

Hamaney’in ofisinde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

thumbnail
İlişkili Haber

Hamaney’den Erdoğan’a ‘Suriye operasyonu’ mesajı: Bölgenin zararınadır

İKİ LİDER AÇIKLAMA YAPTI

Erdoğan ve Reisi temasların ardından açıklama yaptı.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Az önce değerli kardeşimle önce dar kapsamlı sonra heyetler arası toplantılarımızı gerçekleştirdik. İstişarelerimizin ilişkilerime yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Siyasi, askeri, ekonomik tüm bu konularda görüşlerimizi ifade etmek fırsatı bulduk. Tabii bizim 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefimiz vardı. Maalesef Covid olayı nedeniyle ciddi manada gerilemeyle karşı karşıya kaldık. Şu an itibarıyla 7,5 milyar doları yakaladık.

Savunma Sanayiinde atacağımız adımlarla bu süreç hızlanabilir. Türkiye olarak özellikle savunma sanaayiinde bir sıçramamız mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞ BELASIDIR’

Terörle mücadelemiz ciddi bir önem arz ediyor. Terör örgütleri her iki ülkenin ciddi manada baş belasıdır. Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesine de soktuk. Bunlarla dayanışma içerisinde bir mücadeleyi sürdürmeliyiz.

‘ASTANA’YI AYAĞA KALDIRMA SÜRECİ’

Astana sürecinin yeniden bir değerlendirme ve süreci ayağa kaldırma süreci olacaktır. Bu vesileyle tüm bakan arkadaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum. Aralarındaki dayanışmayı devam ettirmelerini rica ediyorum.”

‘ZİYARET DÖNÜM NOKTASI OLACAKTIR’

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin açıklamalarından satır başları:

“Yaşadığımız bu mübarek bayram günlerini kutlarım. Sayın Erdoğan’ın ziyareti iki ülke ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olacaktır. Yaptığımız görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. İki ülke arasında yatırımın geliştirilmesini ele aldık. İki ülkede bilgi ve teknoloji parkları, bilim şirketleri kurulması müzakerelerimizin konularından bir tanesi olmuştur. İki ülke arasında doğalgaz ihracatı anlaşmasının uzatılması gerektiği vurgulandı.

Bugünkü toplantılarımızda yatırım konularının genişletilmesi de konuşuldu ve görüşüldü. İki ülkede bulunan ve aktif olarak çalışan şirketlerin faaliyetlerin artırılması, ticaretin artmasına vesile olacaktır. Güvenlik alanı konusunda iş birliği çok önemli, toplantıda ele aldığımız konulardan birisi oldu. Terörizmle, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele konuşuldu.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FARKLI İSİMLERİ OLABİLİR…’

Terörist ve terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir, her kim ki insanlar için tehlike oluşturuyorsa teröristtir ve mücadele edilmesi gerektiğini vurguladık. Bölgesel konular ile ilgili konular da toplantımızda konuşuldu. Her iki taraf da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını vurgulamıştır.

Bugün imzalanan iş birliği belgesi iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle sonuçlanacağına inanıyorum. Bir kez daha Saygıdeğer Erdoğan ve heyete hoş geldiniz diyorum. İki ülke arasındaki ilişkiler için bereketli ziyaret olmuştur.”

8 ANLAŞMA İMZALANDI

Erdoğan’ın Tahran ziyaretinde ayrıca iki ülke arasında 8 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, “Türkiye ile İran Arasında Kapsamlı Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması”, “Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile İran Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma”, “Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Spor ve Gençlik Bakanlığı arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Eylem Planı”, “Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İran Küçük Sanayi ve Endüstri Parkları Kurumu (ISIPO) arasında 7 Nisan 2015’te imzalanan Mutabakat Zaptının tamamlayıcısı hükmünde Eylem Planı”, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile İran İslam Cumhuriyeti Standartlar ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü Ulusal Metroloji Merkezi Arasında Mutabakat Zaptı”, “İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) ile TRT Arasında İşbirliği Protokolü” ve “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı” imza altına alındı.

ASTANA TOPLANTISI YAPILACAK

Erdoğan Tahran’da bugün Astana formatında, İran ve Rusya liderleri ile de bir araya gelecek.

thumbnail
İlişkili Haber

Suriye operasyonu konuşulurken İran’da dikkat çeken üçlü zirve

Zirvenin ana gündem maddesi ise Suriye olacak. Suriye’deki son durum, yeni anayasa, siyasi çözüm süreci, terörle mücadele ve mültecilerin geri dönüşü gibi başlıklar ele alınacak.

İRAN’DAN GELEN AÇIKLAMA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Erdoğan’ın ziyareti öncesi İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın haberine göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkesinin Şam ile Ankara arasında barışı tesis etmek ve sorunları çözmek için çaba sarf ettiğini söylemişti.

Abdullahiyan, “bu noktada önemli görevlerden birinin Türkiye’nin Suriye’nin bazı bölgelerindeki özel askeri operasyonlarını araştırmak ve tartışmak” olduğunu ifade etmişti.

Gündem Esad mı? Erdoğan İran’a gidiyor

Erdoğan ve Reisi’den Tahran’da ortak açıklama… ‘Ziyaret dönüm noktası’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    Daha 1 ay bile olmadı belki, Türkiye’de iran kaynaklı istihbarat casusluklarına ve karşı bir seri operasyon yapıldı sözümona!?
    Bu operasyonların göstermelik olduğunu düşünmüştük, nitekim şimdi kanıtlandı. Eğer gerçek olsaydı, cumhurbaşkanı, karşı ülkeye resmi bir ziyaret yapmazdı, zira eşyanın doğasına aykırı… Bilmem anlatabildim mi?

  2. 4 ay önce

    Rusya Ukrayna Savaşı’ndan dolayı Suriye’den geri çekilmiş ve İran ile Türkiye arasında sed olan Rusya artık yok ve bundan hemen sonra Türkiye Suriye’ye saldırmayı açıkladı. İran bundan korktu ki eğer Türkiye’nin saldırısına karşılık vermese menfaatleri tehlikeye düşer ve eğer karşılık verse Türkiye İran’a karşı İsrail Arabistan ile ittifak kurar ve bu yarı yarımçılık dostluk ilişkileride direk düşmanlığa döner. Bundan dolayı Erdoğanı Tahran’a davet etmişler ki yalan dolan vaatler ile Türkiye’yi durdursunlar. İkinci korku İran’da şudur ki Türkiye ve Rusya kuzey Suriye konusunda anlaşmaya varırlar ve İran’ı bu konuda katmazlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!