Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile Tahran'da bir araya geldi. Dünyayı etkileyen gıda krizinin çözümünde rol oynayacak tahıl koridoruyla ilgili demeç veren Erdoğan, "Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice tüm dünyayı olumlu etkileyecektir" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile Tahran’da bir araya geldi. Dünyayı etkileyen gıda krizinin çözümünde rol oynayacak tahıl koridoruyla ilgili demeç veren Erdoğan, “Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice tüm dünyayı olumlu etkileyecektir” dedi.

ERDOĞAN VE PUTİN GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tahran’da bir görüşme gerçekleştirdi.
Baş başa görüşme öncesi salona girişte el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren iki lider, kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmasına teşekkürlerini ileterek başlayan Erdoğan, yüz yüze görüşmedikleri süreç içinde Rusya ile diplomasiyi telefonla sürdürdüklerini belirtti.
Bugün de Astana formatında bir araya gelinmesinin çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dışarıda da dostları gördük. Gerçekten bugün yoğun bir gündemi sizlerle paylaşacağız. İnanıyorum ki bu süreç içerisinde hakikaten arabuluculuk formatında da Rusya’nın yaklaşım tarzı olumlu istikamette sürüyor. Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir. Ben şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum.” 

PUTİN: TAHIL İHRACATI İLE İLGİLİ SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracı ile ilgili tüm sorunların henüz çözülmediğini, ancak ilerleme olmasının zaten iyi bir gelişme olduğunu söyledi.
Türk mevkidaşına ‘gıda sorunları, Karadeniz üzerinden tahıl ihracı ile ilgili sorunları konusunda müzakereler için Türk platformu sağlamada arabuluculuk yapma çabalarından’ dolayı teşekkür eden Putin, “Sizlerin arabuluculuğunuzla ilerleme kaydettik. Doğru, tüm sorunlar henüz çözülmedi, ancak ilerleme olması zaten iyi bir gelişme” diye konuştu.

SURİYE VE KARABAĞ GÖRÜŞÜLDÜ

Rus lider, Suriye çözümü ile ilgili konuların da ele alındığı görüşmede, “Suriye çözümü ile ilgili de birçok konu var, umut vaad eden büyük ikili projeler ilerliyor ve gelişiyor. Görüş alanımızdaki bir diğer önemli konu da Karabağ sorununun çözümü” diye konuştu.

Bu yakınlarda düzenlenen Hazar Zirvesi kapsamında Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile görüştüğünü hatırlatan Putin, Erdoğan’a, “Sizlere çok selamları var” dedi ve ekledi: “Çok geniş bir gündemimiz var.”
Erdoğan’ı gördüğüne sevindiğini de ifade eden Putin, “Neredeyse bir yıldır görüşmüyorduk” dedi.
Türk lider ise buna yanıt olarak, “Telefonda sık sık görüştük” diye konuştu.
Putin ise bunun üzerine, “Evet, doğru, bu iyi. Meslektaşlarımız da sürekli olarak görüşme halinde” diye konuştu.
Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ‘her şeye rağmen geliştiğini, ticaret hacminin kayda değer bir hızla büyüdüğünü’ söyleyen Putin, ayrıca biriken çok konu olduğu için Astana formatındaki üçlü zirve kapsamında Erdoğan ile kendisinin ikili bir görüşme yapma fırsatı bulduğundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
İki liderin Rusya’nın Ukrayna operasyonunun başladığı günden bu yana ilk yüz yüze görüşmesi, Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin en son 29 Eylül 2021’de Rusya’nın Soçi kentinde yüz yüze görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!