Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’a gidiyor

Erdoğan’ın bu hafta Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi ve ziyarette Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüşmesi planlanıyor.

featured

Ziyaret, Kaşıkçı cinayet davasının Riyad’a havale edilmesinin ertesinde gerçekleşiyor.

Middle East Eye (MEE) ile konuşan Arap kaynaklara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta içinde Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek.

Anonim bir kaynak, “ziyaret Perşembe günü için planlanmıştı, ancak zamanlama sorunları onu Mayıs ayına erteleyebilir” dedi.

Bu ziyaret, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürülmesinden bu yana Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a ilk gidişi olacak.

Erdoğan, veliaht prens Muhammed bin Selman’ı ima ederek “vahşi” cinayet emrinin “en üst düzeylerden” geldiğini iddia ettiğinde, olay iki ülke arasında diplomatik bir sürtüşme başlatmıştı.

Ancak mahkeme geçen ay, cinayete karışan 26 Suudi zanlının gıyabında yargılanmasının  sonlandırılmasına ve davanın Riyad’a devredilmesine karar verdi.

Bu hamle diplomatik gözlemciler tarafından, Ankara’nın Suudi Arabistan ile ilişkilerini düzeltmeye yönelik doğrudan bir girişimi olarak yorumlandı.

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’i temsil eden avukat Gökmen Başpınar, “Suudi Arabistan’daki sanıkların beraat kararı kesinleştiği için yargılamanın durdurulması kararı hukuka aykırıdır” demişti.

Avukat, “Davanın adaletin olmadığı bir ülkeye naklediliyor olması Türk halkına karşı sorumsuzluk örneğidir” diye konuşmuştu.

Suudi Arabistan, Türkiye’deki mahkeme kararıyla ilgili henüz yorum yapmadı.

Kaşıkçı cinayetinden bu yana, Ankara ve Riyad arasındaki ilişkiler kötüleşti ve bu durum Suudilerin Türk mallarını boykot etmesine yol açtı.

Bu da Türkiye’nin krallığa ihracatını yüzde 90 oranında azalttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’a gidiyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 ay önce

  Bir gazetecinin katlinin emrini veren,iktidara sığınarak yargılanmaktan kurtulan bir katil ile el sıkışmak bir Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yakışmaz.Üç kuruş menfaat için bunu yapana bu ülkede saygı duyulmaz ve gösterilmez.

 2. 2 ay önce

  ya daha dönmedimi ordan

  Cevapla
 3. 2 ay önce

  Lidere bak lidereee yürrü anca gidersin.

 4. 2 ay önce

  dosya onden gitti tabi. yaktin memleketi, ne onur kaldi ne haysiyet. ne sen de ne biz de. mustehak ama, gelecek olan geliyor. bu oylari atanlar alacaklar karsiliklarini.

 5. 2 ay önce

  Aklı öldürürsen, Ahlak da ölür.

  Akıl ve Ahlak öldüğünde,

  millet bölünür.

  Kadı’yı satın aldığın gün Adalet ölür.

  Adaleti öldürdüğün gün

  Devlet de ölür….

  Fatih Sultan Mehmet

  Umarım işgal ve savaş görmeyiz. Ülke ve halk gerçekten her yönü ile çok ama çok kötü durumda. erken seçim şart.

 6. Ne o Siyasal İslamcılar yeni oyun mu kuruyor. Selefiler kendi ülkesinde açılım yaparken Türkiyeyi hep birlikte halifelik mi yapmaya çalışıyorlar. Suriye ye değil tarihin çöplüğüne gidecek yakında inşallah.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!