Cumhurbaşkanlığı ödeneği 4 milyardan 5.8 milyara çıkarıldı

Harcama rekorları kıran Cumhurbaşkanlığı’nın 2022 yılı ödeneği 3,8 milyar TL’den 5,8 milyar TL’ye çıktı, yıl bitmeden 4,3 milyar TL’si de harcandı. 2022’de eklenen ödeneklerle büyüyen Cumhurbaşkanlığı bütçesi 6,6 milyar TL’lik 2023 yılı bütçesine yaklaştı.

featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe giderlerinin kurumsal sınıflandırılmasına ilişkin tablolarına göre, yıl boyunca sürekli ödeneği arttırılan Cumhurbaşkanlığı’nın mali yıl başlarken 3,8 milyar TL olan ödeneği 11 ay boyunca sürekli arttı. 11 ayın sonunda 6,6 milyar TL’ye çıkarak 2023 yılı bütçesine yakın bir rakama ulaşan Cumhurbaşkanlığı’nın ödenek toplamı 5,8 milyar TL oldu ve bu ödeneğin 4,3 milyar TL’si de harcandı.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın 2022 Yılı Bütçe Teklifi, 2022 mali yılı öncesinde TBMM’ye 4 milyar 39 milyon lira olarak önerildi. Kesinti yapılarak 3,9 milyar milyon liraya düşürülen ödenek toplamı yıl boyunca yapılan harcamalar nedeniyle bu hedefin çok üstüne çıktı.

Ara ara aktarılan ödeneklerle kasım ayı sonunda Cumhurbaşkanlığı ödeneği yüzde 52’lik artışla 5,8 milyar TL’ye çıktı.

Yılın ilk ayında 92 milyon lira harcayan Cumhurbaşkanlığı, yıl boyunca her ay bu tutarı katlayan harcamalar yaptı. Mart ayında 870 milyon TL’ye fırlayan harcama, ağustos ayında rekor kırarak 857 milyon lira oldu. Son ayın harcaması ise 360 milyon lira olarak gerçekleşti.

HARCAMALARI DAHA DA PATLATTI

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde bütçesi, önceki cumhurbaşkanlarından farklı olarak dev boyutlara ulaştı. Saraylar, uçak ve araç filoları nedeniyle israf eleştirileri yöneltilen Cumhurbaşkanlığı’nın harcamaları, Başkanlık Sistemi dolayısıyla artan yetkileri nedeniyle de çoğaldı.

Bütçe, 2022 yılında 3,9 milyar TL olarak TBMM’ye önerildi. Bu yıl olduğu gibi önceki yıllarda da bu başlangıç ödenekleri Cumhurbaşkanlığı’na yetmedi.

Cumhurbaşkanlığı ödeneği 4 milyardan 5.8 milyara çıkarıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    bizim doğalgaz farurası da 3katına çıktı. koca ülke bunlara çlışıyor.neden?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!