Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘İmamoğlu’ açıklaması: Muhtemelen onaylanır

"Yargı süreci devam ediyor. Nihayetinde Yargıtay son sözü söyleyecektir. Yerel mahkemenin kararı yürürlükteki hukuka uygunluğu açısından bakıldığında muhtemelen onaylanır."

featured

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararıyla birlikte, İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı adli ve siyasi süreçler arasında benzerlik kuruluyor bu konudaki görüşünüz nedir?” ve “İmamoğlu kararını hukuki ve adli boyutuyla nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorularına yanıt verdi.

‘HUKUKA UYGUNDUR’

Habertürk’ün haberine göre Uçum şunları söyledi:

Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, yerel mahkemenin kararı çerçevesinde hukuka uygundur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen ceza, hukuka aykırıdır. Bunu da o dönem ve sonrasında herkes kabul etmişti. Karar üzerinden bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumuyla İmamoğlu’nun durumu açısından hiçbir benzerlik yoktur.

‘MUHTEMELEN ONAYLANIR’

Öte yandan yargı süreci devam ediyor. Nihayetinde Yargıtay son sözü söyleyecektir. Yerel mahkemenin kararı yürürlükteki hukuka uygunluğu açısından bakıldığında muhtemelen onaylanır. Farklı bir karar çıksa da bu sadece hukuken tartışılabilir.

Elbette genel olarak da hakareti belli istisnalarla ve bazı önemli kamu mercileri ve kamu görevlilerine yönelik olanlar hariç “ceza hukuku konusu” olmaktan çıkarıp sadece “tazminat hukuku” alanına almak dahi tartışılabilir. Hakaret suçunun cezai sonuçları bakımından hak yoksunluklarının kapsamı da tartışılabilir. Bunlar ise mevcut kararla ilgili değildir, olması gereken hukuk bakımından ele alınacak konulardır.

‘ADAY KAVGASI VAR’

Bu karar üzerinden “kazanabilecek aday” operasyonunu canlandırma çabası net görüldü. Sayın Kılıçdaroğlu’nun önünü kesme gayretlerinin artacağı anlaşılıyor. Ortada halka yabancı bir siyasi kavga, aday kavgası var. Ancak halk/seçmen bu tip masa başı oyunları çok iyi değerlendiren bir tecrübeye sahiptir. Bu kararı hukuken ele almayıp sadece siyasi açıdan istismar edenlerin bu planlarının toplumsal karşılık bulması mümkün değildir. Unutulmasın ki taklitler her zaman aslını yaşatır, aslını yüceltir.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘İmamoğlu’ açıklaması: Muhtemelen onaylanır

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Mehmet Uçum son kararı vermiş zaten dosyanın yargıtaya gitmesine ne gerek vardı. Dosyayı incelenmiş karar en üst mercii tarafından verilmiş Koskoca Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapılmış daha ne gerek var dosyayı yargıtaya göndermeye😂😂

    Cevapla
  2. 1 ay önce

    Parti adınızdan ve tüzüğünüzden “Adalet”i çıkarmanız gerekeli epey zaman oldu! Epeydir bu akıl ve vicdan yoksunluğunuza hiç şaşırmıyorum. Çürüyüp tuzu bile kokuttunuz. Hadi size güle güle artık..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!