Mahkeme devletten ‘Şeyh Said’ savunması istedi!

Çetesiyle birlikte Cumhuriyete karşı ayaklandıkları için vatana ihanetten idam edilen Şeyh Said'in mezar yerinin tespiti için açılan davada savunması istenen İçişleri Bakanlığı davanın reddini istedi.

featured

1925 yılında Cumhuriyete karşı isyan başlattığı için idam edilen gerici çete lideri Şeyh Said ve 46 elebaşı 97 yıldır saklanan mezar yeri ile ilgili yargılama başladı.

Davayı kabul ederek İçişleri Bakanlığı’nın husumetin tarafı olduğuna hükmeden mahkeme, bakanlıktan tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesini ve 30 gün içinde savunma yapmasını istedi.

DW Türkçe’den Felat Bozarslan’ın haberine göre, savunmasını gönderen bakanlık, açılan davanın hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, reddedilmesini istedi.

97 YIL SONRA…

Diyarbakır Barosu ve Şeyh Said’in ailesi tarafından kurulan sözde Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği, 97 yıldır yerleri açıklanmayan mezarların tespiti için İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapmış, devletin arşivlerinde kayıtlı olan mezar yerlerinin bildirilmesini istemişti.

Ancak bakanlık 30 günlük yasal süre içerisinde başvuruya cevap vermedi. Bakanlığın yasal sürede cevap vermemesi, hukuki olarak talebin reddedildiği anlamını taşıdığı için de Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Açılan dava ile 97 yıl aradan sonra Şeyh Said ve elebaşlarıyla ilgili ilk kez yargı yoluna başvurulmuş oldu.

Mahkeme devletten ‘Şeyh Said’ savunması istedi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 8 ay önce

  Diyarbakır Barosu ve bağlı öbeklerinin hepsi Türk yurttaşlığından çıkarılıp sınır dışı edilmelidir.

 2. 8 ay önce

  Çözüm süreci dedikleri saçmalığın sonucu vatan hainlerinin iyice akıttığı bir dönem arşiv asla unutmaz bunları

 3. 8 ay önce

  Bu davayı hangi savcı hangi mahkeme kabul etti teröristin leşini ne yapacaklarmış utanmasalar ulu önder Atatürkü yargılamaya kalkacaklar

  • 8 ay önce

   Güçlerinin yeteceğini gözleri keserse hemen yaparlar. Yanakları da candaşları da hazır nasıl olsa ama Türk bu defa affetmez

   Cevapla
 4. 8 ay önce

  Hainin mezar yeri???Mahkemeye savunmaya ne hacet!Yeri belli!Cehennemin dibi!

 5. 8 ay önce

  Türkiye Cumhuriyeti Meclisini RED edin Yazın mektubu İngilizlere. İngilizler Güçlü Türkiye güçsüz.öye mi? Alın altınları gitsin misakı milli Kerkük Musul Tellafer . . Yok Şöyle oldu da yok böyle oldu da.. Dava Açan hainleri derhal ve behemahal vatandaşlıktan çıkarın. Niyetinize göre demokrasi olmaz. Esas Benim vatandaşlık taleplerim ve sorunlarım için demokrasi olmalı… Hadi Ordan Hadi ordanb köftehorlar sizi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!