Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi ‘seferberlik’ yönetmeliğini Danıştay’a götürdü

Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi (CVP), Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’nin iptali talebiyle Danıştay’a başvurdu. CVP’den yapılan açıklamada yönetmeliğin anayasayı ve temel hak ve özgürlükleri ihlal ettiği belirtildi.

featured

VERYANSIN TV

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ‘Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü’ yürürlükten kaldırıldı yerine ‘Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği’ getirildi. Düzenlemeyle, daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla alınan seferberlik ve savaş hali ilanı kararı Cumhurbaşkanı tarafından alınabilecek.

Buna göre, Cumhurbaşkanı artık “ayaklanma ve kuvvetli veya eylemli kalkışma” ortaya çıkması durumunda doğrudan seferberlik ilanına karar verecek.

Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi (CVP), yönetmeliği iptal talebiyle Danıştay’a taşıdı.

CVP Kurucular Kurulu Üyesi Serkan Öz tarafından Cumhurbaşkanlığı aleyhine açılan dava, CVP’nin resmi X hesabından duyuruldu.

Açıklamada “Türk milletinin temel hak ve hürriyetlerinin sınırlanmasına yönelik Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği adı altında anayasamıza aykırı düzenlemelere karşı temel hak ve özgürlüklerimizi korumak amacıyla CVP Kurucular Kurulu Üyesi Serkan Öz tarafından Cumhurbaşkanlığı aleyhine Danıştay’a dava açılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

CVP, yönetmeliğin bağlı olduğu Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nun iptali için de Danıştay’ın AYM’ye başvurmasını talep etti.

Cumhuriyetçi Vatanseverler Partisi ‘seferberlik’ yönetmeliğini Danıştay’a götürdü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!