‘Cumhuriyetinizin 100. yılında bir Türk astronotu uzaya çıkaralım’

Rusya Federal Uzay Ajansı Başkanı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etti.

Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) Başkanı Dmitriy Rogozin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uzaya Türk astronot göndermeyi teklif etti.

Rogozin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda, kısa süreli görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, uzaya Türk bir astronot göndermek istediklerini belirten Rogozin, “Size ortak bir teklifimiz var; Cumhuriyetinizin 100’üncü yılını yörüngeye Türk bir astronot göndererek kutlamak. Kozmonot Eğitim Merkezi buna hazır.” ifadelerini kullandı.

Teklifi memnuniyetle karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saygıdeğer çalışmalarınıza katılacağız. Ülkemiz adına teşekkür ediyorum, yaptığınız işler için teşekkürler.” dedi.

TÜRK ASTRONOTLARA NE DENİR?

E. Hv. Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TDK tarafından Türk astronotlar için “Gökmen” isminin önerildiğini hatırlattı. Karataş, 2013 yılında yapılan bir oylamada “uzaya giden Türk’e ne denir” sorusuna KozmoTürk seçeneğinin en fazla oy aldığını da hatırlattı.