Çuval gerçeği… Eşref Bitlis: Beni gözden çıkardılar

featured

Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kritik görevlerde bulunan emekli Albay Aziz Ergen, Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay’ın sunduğu ‘Pankuş’ programına konuk oldu.

VERYANSIN TV

Emekli Albay Ergen, üç bölümden oluşan “Çuval” serisinde 1990’lı yıllardan 2004 yılına kadar olan süreci özetledi. 

Ankara’da 17 Şubat 1993’te Diyarbakır’a gitmek üzere hareket eden uçağın “düşmesi” sonucu şehit olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in emrinde karargâh subayı olarak görev yapan Ergen, tanıklık ettiği çarpıcı olayları anlattı.

‘AMERİKALILAR DAHA ÖNCE DE UÇAĞINI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞTI’

Aziz Ergen, Eşref Bitlis’in ölümünden önce de emekli Orgeneral Necati Özgen’le birlikte bulunduğu uçağın Amerikalılar tarafından taciz edilerek, düşürülmeye çalışıldığını aktardı.  

‘GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA HAZIRLANIYORDU’

“Eşref Bitlis aslında 2000’li yılların Genelkurmay Başkanlığı’na hazırlanıyordu” diyen Ergen, “Yaşasaydı 2000’li yıllardan sonra Şemdinli, Ergenekon, Balyoz süreçleri yaşanmayacaktı. O komutanların devreden çıkarılması lazımdı. 1990 yılı ile 2002 yılı arasında 3 Genelkurmay Başkanı var. Necip Torumtay, İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu. Bu üç generalden sonra orduda farklı bir süreç başladı. Üç generali de Ergenekon’a dahil etmek istediler çünkü bunlar Mustafa Kemal’in askerleri olarak dik durdular” dedi.

O dönem Kıdemli Binbaşı olarak görev yapan Ergen, Eşref Bitlis’le ölümünden 2 ay önce yaptıkları bir görüşmeyi şöyle aktardı:

‘BENİ GÖZDEN ÇIKARDILAR’

“Eşref Bitlis’in rahatsızlığı vardı. Yatakta… Biz halıların üzerine diz çökmüş haritalar üzerinden anlatıyoruz. Biz anlatırken o da ‘O çocuktan haber var mı?’ diye sordu. Cem Ersever’den bahsediyordu. Sonra sırtüstü döndü ve Jandarma Asayiş Komutanı Necati Özgen Paşa’yı aradı. ‘O çocuğa sahip çık, ben geçen gün Bakanlar Kurulu’na brifing verdim ikna edemedim. Galiba beni gözden çıkardılar’ dedi. O dönem Bakanlar Kurulu’nun başında Özal vardı…”  

‘ÇOK SAYIDA SUBAY SESSİZ SEDASIZ ORTADAN KALDIRILDI’

“Amerika, Çekiç Güç’e engel olan komutanı ortadan kaldırdı” diyen Ergen, “Eşref Paşa’nın yanında görev alan çok albay öldürüldü, ama adına ‘intihar etti’ denildi. Kıymetli subaylarımız birer birer, sessiz sedasız ortadan kaldırıldı” ifadelerini kullandı. 

İşte Aziz Ergen’in “Çuval” serisinin ilk iki bölümü:

Çuval gerçeği… Eşref Bitlis: Beni gözden çıkardılar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    ÖZAL kurdu !!!!!!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!