Daha kötüsü yolda: Kusursuz zam fırtınası geliyor!

“Tüketici Birliği Federasyonu’nun yakından izlediği tüm genel veriler yanında, Tüketici Güven Endeksi, bireysel kredi ve kredi kart borç verileri ve benzeri göstergeler ışığında oluşturulan bu öngörüler sonuç olarak tek bir yere işaret ediyor; Kusursuz Fırtına. Eylül ayına doğru şiddetini artıracak olan kusursuz fırtına nedeniyle Market Endeksi’nin, 2023 yılını yüzde 100’ün üzerinde bir rakam ile bitireceğini gösteriyor.”

featured

Milyonlarca çalışan zamlı asgari ücretli ilk maaşlarını dün aldı. Bu maaş, açıklandığı günden bu yana, market rafları karşısında yüzde 8’den fazla erdi.

23 temel tüketim ürününden oluşan alışveriş sepeti için ocak ayında 1 bin 262 TL ödenirken Haziran başında 1 bin 940, bugün ise 2 bin 099 TL ödenmesi gerekiyor. Aylık fiyat artışları bazı ürünlerde yüzde 30’u bulurken yedi aylık fiyat artışı ise bazı ürünlerde yüzde 100’ü geçti.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) yılın ilk altı ayındaki artış verilerini “Kusursuz fırtına” başlığıyla raporlaştırdı. Raporda, “Eylül ayı ile birlikte eğitim giderleri, doğalgaz ve elektriğe yapılacak zamlar ile birlikte 2022 yılının ilk yarısındaki günleri yeniden yaşamaya başlayacağız. Tüketici Güven Endeksi, bireysel kredi ve kredi kart borç verileri ve benzeri göstergeler ışığında oluşturulan bu öngörüler sonuç olarak tek bir yere işaret ediyor: Kusursuz Fırtına.” denildi.

Mayıs seçimleri ile birlikte ekonomide yeni bir dönemin başlayacağının tüm paydaşlar tarafından bilindiğine işaret edilen raporda, şu ifadeler dikkat çekti:

“Ancak bu yeni dönemin, yaklaşan 2024 yerel seçimlerini ne denli dikkate alacağı sorusu, herkes için farklı yanıtlar içeriyordu. Kimi çevreler yeni dönemin beraberinde getireceği sıkı ekonomik düzenin sonbahar aylarında başlayacağını öne sürerken, diğer bir kısım çevreler de sıkı ama gevşek de olmayan bir ekonomik düzenin yerel seçimlere kadar devam edeceği görüşündeydi.

Tüketici Birliği Federasyonu örgütlenmesi içinde ve özellikle Market Endeksi Çalışma Grubu tarafından yapılan arama konferansı niteliğindeki çalışmalarda, seçim sonrası yeni kabinenin ile birlikte ‘önden yüklemeli’ sıkı para politikası, kamu açığını azaltmayı amaçlayan önlemlerin hızlıca yaşama geçirileceği görüşüne ulaşıldı…

Tüketici Birliği Federasyonu’nun yakından izlediği tüm genel veriler yanında, Tüketici Güven Endeksi, bireysel kredi ve kredi kart borç verileri ve benzeri göstergeler ışığında oluşturulan bu öngörüler sonuç olarak tek bir yere işaret ediyor; Kusursuz Fırtına. Eylül ayına doğru şiddetini artıracak olan kusursuz fırtına nedeniyle Market Endeksi’nin, 2023 yılını yüzde 100’ün üzerinde bir rakam ile bitireceğini gösteriyor.”

Daha kötüsü yolda: Kusursuz zam fırtınası geliyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!